Świat

Amerykańscy prawnicy apelują o weto

Świat

To kolejny apel do prezydenta Dudy ("Polska i Świat" z 18.12.2017)tvn24
wideo 2/35

Jedna z największych w Stanach Zjednoczona organizacji zrzeszających prawników American Bar Association (ABA) zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie projektów ustaw dotyczących sądownictwa.

ABA w oświadczeniu napisała, że chodzi o zatwierdzone przez Senat projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Twierdzi, że "poważnie podważają one niezależność sądownictwa w Polsce".

"Podobnie jak projekty ustaw zawetowane w lipcu mogą skutkować usunięciem około 40 procent składu sędziów Sądu Najwyższego i usunięciem sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa, która ma konstytucyjny mandat do ochrony niezależności sądownictwa i której obowiązki nie ograniczają się do wetowania, ale do wybierania i awansowania sędziów" - napisało stowarzyszenie.

"Upolitycznienie sądownictwa"

"ABA obawia się, że prawo narusza konstytucję Polski, a także nie spełniają międzynarodowych standardów dotyczących niezależności sądownictwa" - napisano w oświadczeniu.

ABA stwierdza, że jest to wyraźny krok w stronę "upolitycznienia sądownictwa", które - jak napisano - zaczęło się od lekceważenia wyroków Trybunału Konstytucyjnego i niezaprzysiężenia prawidłowo wybranych sędziów do TK. "Ostatnio ministrowi sprawiedliwości przyznano całkowitą władzę w usuwaniu prezesów sądów i wyznaczaniu ich następców" - dodano.

Organizacja informuje, że wysłała delegację prawników do Polski, którzy będą "monitorować sytuację i wspierać wysiłki w zachowaniu niezależności sądownictwa". "Pozostaniemy czujni w naszym zaangażowaniu na rzecz promowania i ochrony praworządności" - stwierdzono w piśmie.

Jedna z największych organizacji na świecie

American Bar Association zrzesza ponad 400 tysięcy przedstawicieli zawodów prawniczych i - jak pisze na swojej stronie internetowej - jest jedną z największych na świecie organizacji tego typu.

ABA zajmuje się ustanawianiem akademickich standardów dla szkół prawniczych i kodeksu etycznego dla przedstawicieli zawodów prawniczych. Do organizacji zapisać się mogą prawnicy, studenci prawa i inni zainteresowani prawem i zawodami prawniczymi.

Organizacja powstała w 1878 roku. Ma siedzibę w Chicago i biuro w Waszyngtonie.

The American Bar Association, in furtherance of the statement issued on July 20, 2017, urges President Andrzej Duda to again veto legislation that would severely undermine the independence of the judiciary in Poland. Like the bills pending in July, the current bills may result in the retirement of about 40 percent of the sitting Supreme Court judges and removal of current judges from the judicial council, which has a constitutional mandate to protect the independence of the judiciary and whose responsibilities include, but are not limited to vetting, appointing and promoting judges. The ABA is concerned that the laws violate the constitution of Poland, in addition to failing to meet international standards regarding the independence of the judiciary. This furthers a clear pattern of politicization of the judiciary, starting with the disregard of judgments of the Constitutional Tribunal striking down legislation as unconstitutional and failing to seat judges properly appointed to it. More recently, the minister of justice was granted absolute authority to remove the heads of courts and unilaterally appoint their replacements. The ABA has sent a delegation of lawyers to Poland to continue to monitor the situation and support efforts to preserve the independence of the judiciary. We will remain vigilant in our commitment to promote and protect the rule of law and ensure that our colleagues can fulfill their duties without fear or retaliation. oświadczenie ABA

Autor: pk\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: