Świat

Ambasady przestają działać

Świat


Ambasady Rosji w Tbilisi i Gruzji w Moskwie przerwały w środę swą działalność. We wtorek po wcześniejszych zapowiedziach Gruzja oficjalnie zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją.

- Rosja wstrzymała w środę wydawanie wiz obywatelom gruzińskim - oświadczył rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko na konferencji prasowej w Moskwie. - Do dzisiaj należycie wypełnialiśmy funkcję konsulatu w Tbilisi i wydawaliśmy wizy obywatelom Gruzji. Teraz jednak ten proces został wstrzymany - oznajmił.

- Zerwanie stosunków dyplomatycznych ma swoją cenę - podkreślił Niestierienko. Zastrzegł jednak, że Rosjanie zastanawiają się jakie podjąć środki, by konsekwencje były jak najmniej odczuwalne dla obywateli obu krajów.

- Od teraz nasza ambasada wstrzymuje swą działalność dyplomatyczną - poinformowała strona gruzińska za pomocą charge d'affaires ambasady Gruzji w Moskwie Giwi Szugarowowa. Dodał jednak, że "konsulat Gruzji nadal pracuje jak zwykle".

Zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją Tbilisi ogłosiła w piątek. Rosyjscy dyplomaci mieli opuścić gruzińskie terytorium. CZYTAJ WIĘCEJ Następnego dnia Tbilisi postanowiło zaostrzyć reżim wizowy dla obywateli rosyjskich pragnących udać się do Gruzji. Mimo, że decyzja zapadła już 29 sierpnia, dopiero we wtorek rosyjska ambasada w Tbilisi została o tym oficjalnie poinformowana. CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać 8 września.

Źródło: TVN24, PAP