Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ: Rosja stara się pozyskać broń z państw objętych sankcjami

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Policjanci w Kijowie otwierają ogień do drona. Maszyna eksploduje
Policjanci w Kijowie otwierają ogień do drona. Maszyna eksploduje Twitter/@Gerashchenko_en
wideo 2/2
Twitter/@Gerashchenko_enPolicjanci w Kijowie otwierają ogień do drona. Maszyna eksploduje

Barbara Woodward, ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ informuje, że Rosja próbuje uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych, z Iranu, a niemal na pewno też broń z Korei Północnej i innych państw objętych sankcjami. -W zamian Rosja oferuje Iranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego - powiedziała brytyjska ambasador

Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward wskazała, że od sierpnia Iran przekazał Rosji setki dronów, które zostały użyte przez nią do "zabijania cywilów i nielegalnego celowania w cywilną infrastrukturę".

- Rosja próbuje teraz uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych. W zamian Rosja oferuje Iranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego - powiedziała brytyjska ambasador przed zaplanowanym na później w piątek posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Jesteśmy zaniepokojeni, że Rosja zamierza dostarczyć Iranowi bardziej zaawansowane komponenty wojskowe, które pozwolą Iranowi wzmocnić możliwości jego uzbrojenia - dodała.

Rosja stara się pozyskać broń z państw objętych sankcjami

Woodward podkreśliła, że Wielka Brytania jest "prawie pewna, że Rosja stara się pozyskiwać broń z Korei Północnej i innych państw objętych silnymi sankcjami, ponieważ jej własne zapasy wyraźnie się kurczą".

Iran w listopadzie przyznał, że dostarczył Rosji drony, ale zapewnił, że zostały one wysłane przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Rosja zaprzecza, by jej wojska używały irańskich dronów do ataku na Ukrainę.

Wielka Brytania, Francja, Niemcy, USA i Ukraina podkreślają, że dostawa dronów irańskich do Rosji narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, która gwarantuje porozumienie nuklearne z Iranem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości