Ambasador USA w Polsce uspokaja w sprawie tarczy antyrakietowej

Klich: przez umowę z Iranem możemy stracić tarczę
Klich: przez umowę z Iranem możemy stracić tarczę
tvn24
tvn24W programie "Świat" swoje wątpliwości co do przyszłości tarczy wyraził były szef MON Bogdan Klich

Porozumienie nuklearne z Iranem nie ma znaczenia dla amerykańskich planów budowy antyrakietowej instalacji w Redzikowie - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Stephen Mull.

- Ta umowa faktycznie nie ma znaczenia dla naszych planów budowy bazy w Redzikowie, której budowa ma się zacząć w przyszłym roku, a gotowa ma być w roku 2018 - zapewnił Mull.

Podkreślił, że w porozumieniu nie chodzi o zagrożenie pociskami balistycznymi lecz, jak mówił kilka razy prezydent Obama, dotyczy ono rozwijania potencjału nuklearnego. Z drugiej strony umowa nie ma nic wspólnego z irańskim programem rozwoju pocisków balistycznych. - Dlatego, co zaznaczono w porozumieniu, nasze sankcje, zarówno ze strony ONZ, jak i ze strony USA, pozostają w mocy przynajmniej przez następne osiem lat - powiedział ambasador.

Dodał, że baza w Redzikowie ma być elementem obrony Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych krajów NATO przed zagrożeniem ze strony irańskich pocisków balistycznych. - Myślę, że obawy, iż tej bazy nie będzie, są nieuzasadnione - dodał.

Umowa z Iranem

We wtorek pięć państw mających prawo weta w ONZ oraz Niemcy podpisały z Iranem porozumienie, na mocy którego inspektorzy Narodów Zjednoczonych będą mogli ubiegać się o dostęp do irańskich instalacji wojskowych. Zgoda będzie zależała od Teheranu, który otrzymał prawo odwołania się do rady arbitrażowej złożonej z przedstawicieli Chin, Rosji, USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Iranu.

Zgodnie z podpisanym przed pięciu laty aneksem do polsko-amerykańskiej umowy w sprawie tarczy w podsłupskim Redzikowie ma zostać ulokowana baza naziemnych zestawów rakiet przechwytujących SM-3 (lądowa odmiana systemu Aegis znanego z zastosowań morskich). Mają one chronić Europę środkową i północną.

Według polskiego MON baza w Redzikowie będzie współdziałać z systemem obrony przeciwrakietowej wprowadzanym w ramach programu Wisła. Baza rakiet SM-3 wchodząca w skład amerykańskiej tarczy przeciwrakietowej została ulokowana jesienią ubiegłego roku w Rumunii.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mda.mil

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości