Ambasador potwierdza: bomby na dżihadystów zrzuca kobieta

TVN24

Aktualizacja:

Fanatyczni islamiści prowadzący wojnę w Iraku i Syrii mają jasno określony stosunek do kobiet, uważając je za gorsze od mężczyzn. Wyjątkowego znaczenia nabiera więc fakt, że za sterami jednego z samolotów Zjednoczonych Emiratów Arabskich bombardujących dżihadystów zasiada kobieta.

Major Maram Al Mansouri, pierwsza kobieta-pilot ZEA, zyskała nagłą sławę niedługo po rozpoczęciu nalotów na pozycje fanatyków w Syrii. W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że to właśnie ona dowodziła zespołem myśliwców F-16 lotnictwa ZEA, które pierwszej nocy zrzuciły bomby na Państwo Islamskie.

Wojna o wszystko

Władze Emiratów długo nie potwierdzały jednak tej informacji i nie pojawiły się żadne nowe zdjęcia. Plotki pojawiające się w mediach społecznościowych okazały się ostatecznie prawdą. Potwierdził je ambasador ZEA w USA, Yousef Al Otaiba, podczas wywiadu dla amerykańskiej telewizji.

- Tak, to ona poprowadziła misję. Jest w pełni gotowa, świetnie przeszkolona i gotowa do walki - zapewnił dyplomata w czwartkowym wywiadzie dla MSNBC. Nie powiedział jednak nic więcej na ten temat. Nie wiadomo zatem, czy major brała udział w nalotach podczas kolejnych nocy.

Ambasador mówił natomiast, że dla ZEA wojna z Państwem Islamskim jest bardzo ważna. - Oni są wręcz większym zagrożeniem dla nas, niż dla was. Oni nie tylko zagrażają nam fizycznie. Oni zagrażają temu, jak chcemy żyć - stwierdził ambasador.

Uparta w dążeniu do celu

Major Al Mansouri jest pierwszą kobietą przyjętą w szeregi lotnictwa ZEA. W wywiadzie dla anglojęzycznej gazety "The National" mówiła, że marzyła o tym jeszcze od czasów liceum. Droga do kokpitu myśliwca była jednak dla niej zamknięta, bowiem do akademii lotnictwa ZEA nie przyjmowano wówczas kobiet.

Al Mansouri nie poddała się i postanowiła uparcie dążyć do celu. Ukończyła studia wyższe z zakresu anglistyki i zaciągnęła się do wojska. Przez kilka lat służyła jako oficer sztabowy, aż ostatecznie doczekała się swojej szansy, gdy zmieniono przepisy i zezwolono kobietom na pilotowanie myśliwców. W 2007 roku Al Mansouri ukończyła szkolenie i została pierwszym lotniczka wojskową ZEA.

Po siedmiu latach służby Al Mansouri dorobiła się stopnia majora. Jest określana jako "doświadczony pilot". Lata na F-16 w wersji Block 60, czyli najnowocześniejszej wersji eksportowej tej amerykańskiej maszyny. Ostatnie dostarczono do ZEA w 2007 roku.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/35

Autor: mk\mtom / Źródło: CNN, The National, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: