Świat

Rosyjska ambasada: wciąż brak informacji od Londynu w sprawie Głuszkowa i Skripala

Świat


Ambasada Rosji w Londynie potępiła w niedzielę brak informacji ze strony brytyjskiej w sprawie śmierci Nikołaja Głuszkowa, a także usiłowania otrucia byłego podwójnego agencja Siergieja Skripala i jego córki.

"Prawie miesiąc upłynął od śmierci Głuszkowa i, tak jak w przypadku Siergieja i Julii Skripalów, Brytyjczycy nie przekazali żadnej informacji" - napisano w komunikacie ambasady Rosji.

Nikołaj Głuszkow, współpracownik zmarłego w 2013 roku rosyjskiego miliardera Borysa Bieriezowskiego, został znaleziony martwy 12 marca w swym domu w Londynie. Policja podała, że przyczyną zgonu było "ściśnięcie szyi". Był on w przeszłości wicedyrektorem linii Aerofłot, współpracował też z holdingiem LogoVAZ. W Rosji zarzucono mu pranie pieniędzy i oszustwa. Spędził pięć lat w więzieniu i został zwolniony w 2004 roku.

Uzasadnione oskarżenia czy "antyrosyjska kampania"?

Z kolei 66-letni Siergiej Skripal - były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę brytyjską - i jego 33-letnia córka Julia, 4 marca trafili do szpitala w Salisbury na południowym zachodzie Anglii, gdy zostali znalezieni nieprzytomni w jednym z miejscowych centrów handlowych. Brytyjscy śledczy uznali, że oboje zostali zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Rosja odpiera zarzuty, mówiąc o prowokacji i "antyrosyjskiej kampanii".

Próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny. Ambasada wyjaśnia, że brytyjskie MSZ doradziło, aby w sprawie informacji o Skripalu i jego córce zwrócili się do policji. "Ambasador, korzystając z rady Foreign Office (brytyjski resort spraw zagranicznych - red.), planuje poprosić o spotkanie z szefem policji, aby brytyjska strona przekazała nam szczegółowe informacje na temat śledztwa. Dla Rosji to morderstwo ma wymiar zarówno polityczny, jak i kryminalny" - głosi komunikat ambasady Rosji w Londynie.

Prośba o wizę odrzucona

Brytyjskie MSZ poinformowało ambasadę Rosji o odrzuceniu prośby o wizę dla siostrzenicy Siergieja Skripala, która chciałaby odwiedzić swych bliskich w Wielkiej Brytanii.

Odmowa przyznania wizy jest "rozczarowująca" i "umotywowana względami politycznymi" - twierdzi rosyjska ambasada. W sobotę media podały, że rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii Aleksandr Jakowienko chce spotkać się z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem, by omówić śledztwo w sprawie otrucia Skripala i jego córki.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Etienne Ansotte/ec.europa.eu

Raporty: