Amatorskie wideo: Rosyjski konwój 10 km od ukraińskiej granicy

PAP/EPARosyjski konwój bardzo blisko granicy z Ukrainą

W internecie pojawiło się amatorskie wideo pokazujące dziesiątki wojskowych ciężarówek, czołgów i transporterów opancerzonych w konwoju przemieszczającym się autostradą w odległości zaledwie 10 km od ukraińskiej granicy. Jak podaje autor, film nagrano w Nowoszachtyńsku w Rosji. Wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że wojska rosyjskie rozpoczęły nowe manewry przy granicy z Ukrainą. Oznajmił, że władze w Kijowie "dały sygnał" do użycia broni wobec ludności cywilnej na wschodzie kraju i dlatego Moskwa musi reagować.

02:40

Fragment wystąpienia Johna Kerry'ego:

00:39

- Jesteśmy gotowi działać - powiedział na konferencji prasowej John Kerry.

00:36

John Kerry stwierdził, że błędem byłoby, gdyby Rosja kontynuowała kurs, jaki obrała ws. Ukrainy. Dodał, że Kreml ma coraz mniej czasu, żeby zmienić swoją strategię.

00:29

Rozpoczęła się zapowiadana konferencja sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego. Oskarżył on Rosję o celowe destabilizowanie sytuacji na Ukrainie

23:58

Zza oceanu płyną kolejne wyrazy zaniepokojenia działaniami rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. sekretarz obrony USA Chuck Hagel stwierdził, że działania Rosji nie zmierzają do deeskalacji, a do eskalacji napięcia pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą. Hagel dodał także, że Kreml nie przestrzega porozumienia z Genewy, które zostało podpisane w zeszłym tygodniu.

Z kolei źródła w amerykańskiej administracji podają, że stanowisko w sprawie działań na Rosji ma zająć dziś sekretarz stanu John Kerry.

23:53

Tymczasem redaktor naczelna propagandowej "Russia Today" pożegnała na Twitterze Ukrainę

23:40

Pentagon ostro potępił w czwartek nowe rosyjskie manewry w pobliżu Ukrainy i wezwał Moskwę do podejmowania posunięć zmniejszających, a nie zwiększających napięcie w rejonie granicy rosyjsko-ukraińskiej.

- Oświadczenie Rosji zawiadamiające o dodatkowych ćwiczeniach w rejonie granicy z Ukrainą jest dokładnym przeciwieństwem tego, do czego wzywaliśmy Rosjan, to znaczy do deeskalacji napięcia - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagony płk. Steve Warren.

Dodał, że wywiad USA wykrył pewne ruchy wojsk rosyjskich, które mogą mieć związek z nowymi manewrami.

Moskwa wcześniej oświadczyła, że manewry są odpowiedzią na operację wojsk ukraińskich wymierzoną przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy oraz na ćwiczenia wojsk NATO w Europie wschodniej i krajach bałtyckich.

Kreml argumentuje, że Rosja ma prawo chronić rosyjskojęzyczną ludność. Ten sam argument podawał aby uzasadnić aneksję Krymu w ub. miesiącu.

22:04

Pojawiła się odpowiedź Rosji na apel Unii Europejskiej o "położenie kresu przemocy" na Ukrainie. Władze Federacji Rosyjskiej wezwały stany zjednoczone do wywarcia nacisku na Kijów w celu zaprzestania operacji militarnej na wschodzie kraju. - Liczymy na Stany Zjednoczone, że podejmą pilne działania w celu deeskalacji - głosi oświadczenie Rosyjskiego MSZ.

21:55

Pogrzeb Wołodymyra Rybaka, deputowanego z Gorłówki:

21:48

Rosja podaje, że zaplanowana na czwartek rozmowa telefoniczna pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem a Sekretarzem Stanu USA Johnem Kerrym nie odbyła się. Nie wynikało to z winy Rosji - podaje Reuters, powołując się na komunikat Rosjan

21:46

W internecie pojawiło się amatorskie wideo pokazujący dziesiątki wojskowych ciężarówek, czołgów i transporterów opancerzonych w konwoju przemieszczającym się autostradą w odległości zaledwie 10 km od ukraińskiej granicy. Jak podaje autor, film nagrano w Nowoszachtyńsku w Rosji

21:42

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca skrytykował w czwartek Rosję za rozpoczęcie kolejnych manewrów wojskowych przy granicy z jego krajem i ostrzegł, że Ukraińcy będą walczyć, jeśli na terytorium ich państwa wkroczą rosyjscy żołnierze.

- Ćwiczenia wojskowe rosyjskich sił prowadzą do poważnej eskalacji napięcia w regionie - powiedział agencji AP Deszczyca, który bierze udział w Pradze w dwudniowym spotkaniu z okazji piątej rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego.

Minister dodał, że jego kraj wyciągnął wnioski z lekcji, jaką była aneksja Krymu przez Rosję. - Będziemy walczyć, jeśli rosyjskie wojska wkroczą na Ukrainę (...) Naród Ukrainy i armia są na to gotowe. Ukraina stawi czoło Rosji. Będziemy bronić naszej ziemi, naszego terytorium - powiedział Deszczyca.

Szef dyplomacji wyjaśnił, że rozpoczęte w czwartek manewry sił zbrojnych Rosji "prowadzone są jeszcze bliżej granicy z Ukrainą niż to pierwotnie planowano". Podkreślił, że nieznane są plany Rosji i nie wiadomo, czy zdecyduje się ona zaatakować Ukrainę. - Sądzę, że byłby to ogromny błąd, gdyby rosyjski rząd wysłał oddziały wojskowe na terytorium Ukrainy, by chronić Rosjan - dodał.

21:05

Margarita Simonjan, redaktor naczelna anglojęzycznej stacji rosyjskiej Russia Today napisała dzisiaj na Twitterze: "Ukraina, R.I.P" (pol. Ukraina, niech spoczywa w pokoju)

21:02

20:52

W internecie pojawia się coraz więcej zdjęć i filmów, pokazujących ruchy rosyjskich wojsk bardzo blisko ukraińskiej granicy. Niektórzy internauci twierdzą, że zostały zrobione zaledwie kilkunastu kilometrów od granicy

20:38

Słowacja i Ukraina podpiszą w poniedziałek memorandum o organizacji zwrotnych dostaw gazu na Ukrainę przez niewielki gazociąg Vojany-Użhorod, ale bez zgody Moskwy nie jest możliwy rewers rurociągiem tranzytowym - potwierdzili w czwartek ministrowie obu krajów.

Ukraina ma też możliwość zwrotnego przepływu mniejszych ilości gazu z Polski i Węgier, a także z Rumunii. Ukraiński minister energetyki Jurij Prodan przyznał jednak po rozmowach w Bratysławie, że dostawy te nie wystarczą na zaspokojenie potrzeb jego kraju w okresie zimowym.

Słowacki minister gospodarki Tomasz Malatinsky oświadczył, że bez zgody Rosji nie jest możliwy rewers - postulowany przez Ukrainę - w jednym z czterech głównych międzynarodowych rurociągów gazowych, którymi przesyłany jest rosyjski gaz. - Przepisy obecnie na to nie pozwalają. Potrzebne są dalsze rozmowy ze stroną rosyjską - powiedział Malatinsky.

20:17

Gorłówka pożegnała w czwartek zabitego przez separatystów Wołodymyra Rybaka, deputowanego Batkiwszczyny. Rybak spoczął na cmentarzu w rodzinnym mieście

20:15

Simon Ostrovsky na Twitterze:

"Jestem wolny i bezpieczny. Dzięki za całe wasze wsparcie. Nie miałem pojęcia, że mam tak dużo przyjaciół"

20:14

20:00

19:35
19:01

Ukraina dała Rosji 48 godzin na wyjaśnienie i podanie szczegółów manewrów tuż przy granicy

18:48

Film przedstawia podobno ruchy rosyjskich wojsk w odległości zaledwie 10 km od ukraińskiej granicy:

18:47

Zatrzymany w Słowiańsku amerykański dziennikarz Simon Ostrovsky został uwolniony.

Kilka dni temu zatrzymali i uwięzili go separatyści.

18:46
18:28

Chodorkowski po raz pierwszy od wyjścia z więzienia tak ostro zaatakował rosyjskiego prezydenta:

18:04

Władze Charkowa wystąpiły w czwartek w wnioskiem do Najwyższej Rady Ukrainy, by zmienić status języka rosyjskiego na Ukrainie - donosi "Kyiv Post". Charków chciałby, by język rosyjski stał się - obok ukraińskiego - językiem urzędowym tego państwa. Władze podkreślają jednak, że chcą szukać konsensusu w tej sprawie na drodze negocjacji.

17:40

Ukraińskie władze zrzucają ze śmigłowców ulotki informacyjne - podają na Twitterze internauci.

"Właśnie nad naszymi głowami przeleciał ukraiński śmigłowiec i zrzucił ulotki ostrzegające obywateli przed demonstracjami i działalnością rosyjskich agentów" - napisał jeden z internautów.

17:34

Amnesty International wezwała do natychmiastowego uwolnienia więźniów we wschodniej Ukrainie.

Chodzi o osoby bezprawnie przetrzymywane w zamknięciu przez separatystów

17:16

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podejmie 30 kwietnia decyzję w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy finansowej - poinformował w czwartek w Waszyngtonie rzecznik MFW Gerry Rice. Według źródeł cytowanych przez AFP możliwa pomoc wynosi 17 mld dolarów.

- Dochodzimy do końca etapów koniecznych do podjęcia decyzji przez Radę Wykonawczą - powiedział rzecznik, dodając, że spotkanie rady jest przewidziane na ostatni dzień kwietnia.

Rice zapewnił, że obecna sytuacja polityczna, kiedy Ukrainie grozi konflikt zbrojny z Rosją, nie będzie przeszkodą dla MFW przy podejmowaniu decyzji o pożyczce. "Jednym z najważniejszych zadań funduszu jest pracowanie w tego rodzaju trudnych sytuacjach. Dla MFW praca w napiętym czy trudnym kontekście politycznym nie jest niczym niezwykłym" - wskazał.

17:14
Dukaczewski: Nie sądzę, żeby Rosja przekroczyła granicę Ukrainy
Dukaczewski: Nie sądzę, żeby Rosja przekroczyła granicę UkrainyTVN BiŚ
17:12

"W tej chwili blisko 50 tys. rosyjskich żołnierzy jest w promieniu 150 km od ukraińskiej granicy"

17:07
17:03

Ukraiński parlamentarzysta i kandydat w wyborach prezydenckich Petro Poroszenko powiedział, że rząd nie powinien negocjować z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju. "Król czekolady" uważa, że żaden kompromis nie zostanie osiągnięty, bo separatyści rozumieją tylko "język siły"

16:49

Do Ukraińców przemówił p.o.prezydenta Ołeksandra Turczynow. Podkreślił, że "Rosja od zastraszania przeszła do działań".

- Żądamy od Rosji, by zaprzestała szantażu i wycofała wojska - powiedział.

16:37

Kyiv Post informuje, powołując się na źródło w ukraińskich służbach bezpieczeństwa, że operacja antyterrorystyczna została wstrzymana w związku ze zwiększonym ryzykiem wkroczenia rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy.

16:31

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, oświadczył w czwartek, że działania władz w Kijowie na południowym wschodzie Ukrainy stawiają pod znakiem zapytania prawomocność wyborów prezydenckich na Ukrainie zaplanowanych na 25 maja.

- Taki rozwój sytuacji na Ukrainie, takie przestępcze działania tych, którzy znajdują się w Kijowie, już teraz z góry stawiają pod bardzo poważnym znakiem zapytania prawomocność majowych wyborów - powiedział Pieskow dziennikarzom w Petersburgu.

Przypomniał, że na forum medialnym w tym mieście Putin wcześniej jednoznacznie ocenił wydarzenia na wschodzie Ukrainy, gdzie władze prowadzą operację antyterrorystyczną. "Jeśli reżim w Kijowie zaczął używać armii przeciwko ludności w kraju, to jest to, bez wątpienia, bardzo poważne przestępstwo przeciwko własnemu narodowi" - podkreślił Putin.

16:21

16:19

Unia Europejska może zakazać transakcji z instytucjami finansowymi na Krymie w odpowiedzi na zaanektowanie przez Rosję tego półwyspu - wynika z unijnego dokumentu, do którego dotarła agencja Reuters.

W dokumencie KE przygotowanym dla rządów krajów UE napisano, że "niezbędne jest znalezienie rozwiązań, które wspierają integralność terytorialną Ukrainy, nie uznają nielegalnej aneksji Krymu, bronią unijnych interesów w regionie i nie krzywdzą ludności Krymu". Za jeden z możliwych środków zniechęcenia mieszczących się na Krymie instytucji finansowych do wspierania polityki aneksji lub za sposób karania ich za takie wsparcie KE uważa zakaz przepływu kapitału, czyli zakaz zawierania transakcji z takimi instytucjami finansowymi przez unijne podmioty i osoby fizyczne. To samo odnosiłoby się do inwestowania.

16:17

Trwa wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat poświęcone wydarzeniom na Ukrainie

15:50

Niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że rząd wstrzymuje eksport sprzętu wojskowego do Rosji. Jak dodano, ma to związek z działaniami Moskwy na Ukrainie.

15:34
14:30

Po przerwie świątecznej ukraińskie władze wznowiły operację antyterrorystyczną na wschodzie kraju. W okolicach Słowiańska w obwodzie donieckim pojawiły się transportery opancerzone. Ukraińskie MSW poinformowało, że podczas odblokowywania dojazdów do opanowanego przez prorosyjskich separatystów miasta zginęło "co najmniej pięciu terrorystów". W mediach pojawiły się informacje o siedmiu ofiarach.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że w związku z ostatnimi wydarzeniami na wschodzie Ukrainy, Rosja rozpoczyna ćwiczenia wojskowe tuż przy ukraińskiej granicy.

Autor: kg / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości