Ambasador Iranu wezwany do brytyjskiego MSZ po ataku na tankowiec

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało ambasadora Iranu w sprawie zaatakowanego na Morzu Arabskim tankowca Mercer Street i przekazało mu, że jego kraj musi natychmiast zaprzestać tego typu działań.

W niedzielę Wielka Brytania, a następnie USA, oskarżyły Iran o przeprowadzenie w czwartek ataku na tankowiec Mercer Street, w wyniku czego zginęły dwie osoby na pokładzie - rumuński kapitan oraz brytyjski ochroniarz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wcześniej taki sam zarzut wobec władz w Teheranie wysunął Izrael.

Amabsador Iranu wezwany do brytyjskiego MSZ

Jak przekazało w wydanym komunikacie brytyjskie MSZ, ambasador Iranu Mohsen Baharvand został wezwany przez Jamesa Cleverly'ego, wiceministra odpowiedzialnego za region Bliskiego Wschodu, w odpowiedzi na bezprawny atak przeprowadzony 29 lipca.

"Minister Cleverly powtórzył, że Iran musi natychmiast zaprzestać działań, które zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, oraz podkreślił, że statki muszą mieć możliwość swobodnej żeglugi zgodnie z prawem międzynarodowym" - poinformowano.

Dominic Raab: to naruszenie prawa międzynarodowego

W niedzielę minister spraw zagranicznych Dominic Raab oskarżył Iran o przeprowadzenie przy użyciu dronów "celowego ataku, który stanowił wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego" i obiecał współpracę z sojusznikami nad "wspólną odpowiedzią".

Stacja Sky News podała w poniedziałek, że poprzedniego dnia dowódca brytyjskiej armii, generał Nick Carter, rozmawiał na temat tego zdarzenia ze swoim izraelskim odpowiednikiem.

Tankowiec Mercer Street, którego armatorem jest firma Zodiac Maritime, należąca do izraelskiego miliardera Ejala Ofera, został zaatakowany w nocy z czwartku na piątek u wybrzeży Omanu.

GoogleMaps

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości