Świat

Saudyjski książę rozda 32 mld dolarów

Świat

Wikipedia Książę Alwalid to jeden z najbogatszych ludzi na świecie

Saudyjski książę Alwalid Bin Talal postanowił przekazać w najbliższych latach i po swojej śmierci całą swoją fortunę - 32 mld dolarów - na cele dobroczynne - podano w środę w komunikacie.

- Przeznaczenie 32 mld dolarów na cele filantropijne pomoże przerzucić mosty między kulturami, rozwijać społeczności, promować prawa kobiet, wspierać młodych, dostarczać pomoc w razie katastrof żywiołowych i budować bardziej tolerancyjny świat - głosi komunikat 60-letniego księcia. - Dar ten będzie funkcjonować według dobrze obmyślonego planu przez najbliższe lata, lecz bez jakiegoś limitu czasowego - zastrzegł książę. Cała struktura ma działać podobnie do fundacji Billa Gatesa.

Jak dodał saudyjski miliarder, jego fundacja już pracuje "w idealnej koordynacji z fundacją Billa i Melindy Gatesów", zwłaszcza w kwestii zlikwidowania wirusa choroby Heinego-Medina.

Przedsiębiorca i filantrop

Książę Alwalid, bratanek króla Salmana i zmarłego w styczniu poprzedniego saudyjskiego monarchy Abd Allaha, nie zajmuje żadnego stanowiska w rządzie, lecz czasami wyróżnia się spośród Saudów swymi posunięciami.

Przedsiębiorca i inwestor giełdowy, kieruje firmą Kingdom Holding, która posiada udziały w działalności tak różnorodnej, jak park rozrywki Euro Disney, sieć hoteli Four Seasons, amerykański bank Citigroup czy gigant mediów News Corporation. Wśród jego przedsięwzięć jest m.in. budowa koło Dżuddy nad Morzem Czerwonym najwyższej na świecie wieży, o wysokości ponad tysiąca metrów. Na konferencji prasowej książę zapewnił, że jest w doskonałej formie i codziennie ćwiczy na rowerze trzy godziny. Zapowiedział, że po jego śmierci fundacją zarządzać będą jego dzieci - książę Chalid i księżniczka Rim. W zeszłym tygodniu książę Alwalid podpisał we Francji list intencyjny w sprawie utworzenia pierwszego funduszu inwestycyjnego francusko-saudyjskiego, który ma rozporządzać 400 mln dolarów na wsparcie francuskich przedsiębiorstw w rejonie Zatoki Perskiej. Książę 10 lat temu wyłożył 26 mln euro na utworzenie działu sztuki islamu w paryskim Luwrze; jego wkład finansowy należy do najwyższych w historii indywidualnego mecenatu we Francji. Kolekcja sztuki islamskiej Luwru liczy 18 tys. obiektów, od VII do XIX w. Aby pomieścić wszystkie, wzniesiono w centrum muzeum - na dziedzińcu Viscontiego - dwupoziomowy pawilon (z jednym piętrem na parterze, a drugim - podziemnym) zwieńczony oszkloną przestrzenią i złotawo-srebrnym metalowym dachem. Efektowny pawilon o sfalowanym dachu przypominającym baśniowy latający dywan stał się kolejnym elementem "odmładzającym" Luwr po słynnej szklanej piramidzie z 1989 roku.

Autor: kg/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości