Świat

"Allahu Akbar" w Bośni. Policjant zginął w ataku na posterunek

Świat

CC BY SA 3.0 | KalkulatorMeczet Dzamija Begsuja w Zvorniku

Uzbrojony mężczyzna z okrzykiem Allahu Akbar zaatakował w poniedziałek posterunek policji w Zvorniku we wschodniej Bośni, zabijając policjanta i raniąc dwóch innych. W wyniku strzelaniny został zabity.

- Zamachowiec wtargnął wieczorem na posterunek i zaczął strzelać do policjantów. Jeden z nich zginął, a dwóch zostało rannych - powiedziała rzeczniczka policji Aleksanda Szimojlović, dodając, że napastnik został zabity.

Czystki w trakcie wojny

Zvornik to miasto leżące w Republice Serbskiej we wschodniej części Bośni przy granicy z Serbią. W czasie wojny w latach 1992-1995 w ramach czystek etnicznych z miasta wyrzucono bądź zabito prawie wszystkich Muzułmanów. Po wojnie wróciło do miasta jedynie ich kilka tysięcy.

Minister bezpieczeństwa Bośni i Hercegowiny Dragan Mektić potwierdził, że napastnik miał broń automatyczną i zginął podczas wymiany ognia z policjantami.

Rząd Republiki Serbskiej wchodzącej w skład BiH zbierze się na nadzwyczajnej sesji. Prezydent Republiki Milorad Dodik powiedział w telewizji, że zamachowiec mógł być przez kogoś inspirowany, chociaż zaatakował posterunek sam.

Miejscowy szef policji Dragan Lukac zaapelował do obywateli o pomoc.

Walczyć przeciwko nim

- Będziemy walczyć przeciwko nim i nigdy im nie przebaczymy, lecz policja nie może tego dokonać sama. Potrzebujemy wsparcia obywateli - powiedział Lukac, nie precyzując kogo ma na myśli mówiąc o "nich". Imam meczetu w Zvorniku Mustafa Muharemović potępił atak na policję.

Na mocy porozumienia z Dayton, które w 1995 roku zakończyło trzyletni krwawy konflikt zbrojny w Bośni, państwo to współtworzą trzy faktycznie niezależne jednostki terytorialne. Są to Federacja Muzułmańsko-Chorwacka, nieco ustępująca jej pod względem powierzchni Republika Serbska i etnicznie mieszany niewielki okręg wokół miasta Brczko, podległy rządowi centralnemu.

Autor: iwan//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA 3.0 | Kalkulator