Alice Munro laureatką literackiego Nobla


Kanadyjka Alice Munro została laureatką literackiej Nagrody Nobla - ogłosiła w czwartek Szwedzka Akademia. To autorka znana głownie z krótkiej formy i opowiadań, uważana za jedną z najwybitniejszych na świecie.

Ogłaszając wybór Kanadyjki, sekretarz Szwedzkiej Akademii Peter Englund zapowiedział najpierw, że nagroda trafi w tym roku do kobiety. Zgromadzeni dziennikarze zareagowali na te słowa entuzjastycznie. Następnie padło długo wyczekiwane nazwisko.

- To Nobel dla mistrzyni krótkiej formy - powiedział Englund. Później dodał: "Munro potrafi fantastycznie przedstawić ludzi". - Wykonała wspaniałą pracę. To, co zrobiła, w zupełności wystarczyło na Nobla. Ale jeśli chce przestać pisać, to jej decyzja - dodał. Munro ogłosiła niedawno w wywiadzie, że zamierza zakończyć karierę pisarską po wydaniu 14. tomu opowiadań "Dear Life". Tradycyjnie laureaci Nobla powiadamiani są o nagrodzie telefonicznie około godziny przed ogłoszeniem werdyktu. Jak podała Akademia na Twitterze, Munro nie udało się jednak "złapać", dlatego zostawiono jej wiadomość na automatycznej sekretarce.

Kilka godzin po ogłoszeniu wyróżnienia z Munro udało się porozmawiać kanadyjskiej telewizji CBC: - Wiecie, zawsze byłam poruszona tym, co się wydarzało. Jak byłam wydawana, byłam poruszona, nadal jestem, w pewnym sensie - powiedziała noblistka. - To wygląda po prostu niemożliwie. To tak piękna rzecz, że nie mogę tego określić. To więcej, niż mogę powiedzieć - dodała.

"Nasz Czechow"

Munro urodziła się w 1931 roku w Wingham, w kanadyjskiej prowincji Ontario. Jej matka była nauczycielką, a ojciec farmerem. Studiowała dziennikarstwo i literaturę, ale rzuciła studia, gdy wyszła za mąż w 1951 roku. Wraz z mężem osiedlili się w miasteczku Victoria w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie otworzyli księgarnię.

Zaczęła pisać już jako nastolatka. Początkowo publikowała głównie w Kanadzie, a międzynarodowe uznanie zaczęła zdobywać na początku lat 70., gdy jej opowiadania ukazały się w magazynie "New Yorker".

Tematem jej twórczości są przede wszystkim zmagania z życiem, miłością i przeciwnościami, jakie toczą kobiety w małym miasteczku w Kanadzie.

Jej książki przetłumaczono na ponad 20 języków, w tym również na polski.26 września w Polsce ukazała się jej książka "Przyjaciółka z młodości", a na 16 października planowana jest kolejna - "Dziewczęta i kobiety". Na polski przełożono również m.in.: "Taniec szczęśliwych cieni", "Kocha, lubi, szanuje...", "Uciekinierka", "Widok z Castle Rock", "Zbyt wiele szczęścia" i "Drogie życie".

Munro jest m.in. laureatką Nagrody Bookera za całokształt twórczości. Dwukrotnie dostała także najważniejszą nagrodę w Kanadzie - Giller Prize. Amerykańska pisarka Cynthia Ozick nazwała ją "naszym Czechowem".

195 autorów na liście

Munro otrzyma czek 8 milionów szwedzkich koron (ok. 4 mln zł). Jest 13. kobietą w historii, która została uhonorowana literackim Noblem. W ubiegłym roku nagroda powędrowała do Chińczyka Mo Yana.

W tym roku wśród faworytów wymieniani byli m.in. Philip Roth, Joyce Carol Oates czy Haruki Murakami. Łącznie nominowano 195 literatów, wśród nich 48 autorów wskazano po raz pierwszy. Prawo wskazania potencjalnego noblisty oprócz członków Akademii Szwedzkiej mają m.in. profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Z tego przywileju skorzystało pięciu z nich.

Autor: /jk / Źródło: tvn24.pl

Raporty: