Spiker parlamentu z oazy na Saharze


Sliman Szenin z opozycyjnego Ruchu Budowy Narodu (Ennahda-El Adala-Bina) został wybrany w środę na przewodniczącego izby niższej algierskiego parlamentu. Jego kandydaturę poparły partie współpracujące z rządzącym od 1962 roku Frontem Wyzwolenia Narodowego (FLN).

To już trzeci w tym roku spiker algierskiego parlamentu - pisze na swej stronie internetowej dziennik "ObservAlgerie".

54-letni polityk z ugrupowania Ennahda-El Adala-Bina zastąpi na stanowisku przewodniczącego parlamentu Muada Buszareba, który 2 lipca podał się do dymisji. Jego odejścia domagali się uczestnicy trwających od wielu tygodni protestów. Buszareb był dla nich symbolem dotkniętego coraz większym marazmem reżimu.

Szenin pochodzi z Warkali – miasta oazy na Saharze w północno-wschodniej Algierii, ale do parlamentu kandydował z Algieru. Swe pierwsze kroki w polityce stawiał w islamistycznym, skrajnie prawicowym Ruchu Społeczeństwa na rzecz Pokoju (do 13 IV 1997 r. partia ta nosiła nazwę Ruch Społeczności Islamskiej-Hamas).

Wyłonienie nowego spikera

Na spikera parlamentu kandydowało w sumie ośmiu deputowanych - w tym dwóch z Frontu Wyzwolenia Narodowego, którzy jednak nie zyskali poparcia partii macierzystej.

Środowa sesja parlamentu miała dwie części. W pierwszej - przyjęto sprawozdanie komisji prawa, spraw administracyjnych i swobód, które stwierdzało wakat na stanowisku spikera po rezygnacji Buszareba. W drugiej - dokonano wyboru przewodniczącego. Procedura wyłaniania spikera jest szczegółowo określona w konstytucji - czytamy na portalu Observ Algerie.

Przewodniczący izby niższej jest uważany za trzecią osobę w państwie.

Buteflika odszedł, następcy wciąż brak

Przewodniczący niższej izby parlamentu Algierii, Narodowego Zgromadzenia Ludowego, Muad Buszareb odszedł na trzy miesiące po rezygnacji z urzędu wieloletniego prezydenta Abdelaziza Butefliki, który podał się do dymisji 2 kwietnia pod naciskiem masowych protestów społecznych i wojska odgrywającego kluczową rolę w Algierii.

Na początku czerwca Algierska Rada Konstytucyjna odrzuciła obu kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyznaczonych na 4 lipca wyborach prezydenckich w Algierii i uznała zorganizowanie wyborów w zaplanowanym terminie za niemożliwe. Nie podano, kim są odrzuceni kandydaci ani powodów, dla których nie mogą wziąć udziału w wyborach. Termin zgłaszania kandydatur upłynął w maju.

Nowego terminu wyborów, w których miał zostać wyłoniony następca Butefliki, na razie nie ogłoszono. Funkcje tymczasowego prezydenta do 9 lipca sprawuje przewodniczący Senatu Abdelkader Bensalah.

Masowe protesty w Algierii

Protestujący przez kilka miesięcy Algierczycy domagali się likwidacji starego i nieprzejrzystego ich zdaniem systemu politycznego, który skupia się wokół rządzącej partii Front Wyzwolenia Narodowego (FLN), armii, biznesu czy weteranów wojny o niepodległość z lat 1954-62.

Nie chcą, by ludzie związani z dotychczasowym systemem, często skorumpowani, brali udział w transformacji politycznej po odejściu Butefliki i domagają się radykalnych zmian politycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROTESTACH W ALGIERII >

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Raporty: