Front Wyzwolenia Narodowego wygrywa w Algierii. Historycznie niska frekwencja

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Algierska Niezależna Komisja Wyborcza poinformowała we wtorek, że sobotnie wybory parlamentarne w kraju, zgodnie z przewidywaniami, wygrał rządzący krajem Front Wyzwolenia Narodowego (FLN). Zdobył 105 miejsc wobec 204 potrzebnych, aby zapewnić sobie większość.

Front Wyzwolenia Narodowego zdobył 105 głosów w algierskim parlamencie. Na drugim miejscu w wyborach do izby niższej dwuizbowego parlamentu - Narodowego Zgromadzenia Ludowego - znalazła się główna partia islamska MSP, która uzyskała 64 mandaty - kandydaci niezależni obsadzą 78 miejsc. Frekwencja w wyborach była historycznie niska, bo wyniosła tylko 23,03 proc. Na 24 mln uprawnionych do głosowania, do urn wyborczych przyszło jedynie 5,6 mln, z czego ponad 1 mln oddało nieważny głos.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wybory odbywały się w trwającym od lutego 2019 roku kryzysie politycznym. Wybuchły wówczas masowe protesty przeciwko kandydowaniu po raz piąty na urząd prezydenta wieloletniego szefa państwa Abdelaziza Butefliki. Pod naciskiem demonstrujących Buteflika ustąpił z urzędu 2 kwietnia 2019 r.

Kilku jego zaufanych współpracowników osadzono w więzieniach w związku z zarzutami o korupcję, ale politycy z FLN wciąż stanowią trzon elity władzy w Algierii.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości