Były szef szkockiego rządu przed sądem. 14 zarzutów, w tym próba gwałtu

Świat

Aktualizacja:
ShutterstockAlex Salmond był pierwszym ministrem Szkocji od 2007 roku

Alex Salmond, były szef autonomicznego rządu Szkocji, stanął przed sądem w Edynburgu w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne i próbę gwałtu. Miał się tego dopuścić w czasie sprawowania urzędu.

Byłemu pierwszemu ministrowi Szkocji Alexowi Salmondowi postawiono łącznie 14 zarzutów - jeden próby gwałtu, jeden zamiaru popełnienia gwałtu, dziesięciu napaści na tle seksualnym i dwóch nieprzyzwoitego zachowania. Miało do nich dojść pomiędzy czerwcem 2008 a listopadem 2014 r. Do domniemanej próby gwałtu miało dojść w czerwcu 2014 r. w oficjalnej rezydencji szefa rządu, gdy przyparł kobietę do ściany, zdjął ubranie najpierw z niej, a następnie z siebie, po czym pchnął ją na łóżko i na niej się położył.

Były premier zaprzecza

64-letni Salmond od aresztowania w styczniu tego roku zaprzecza wszystkim zarzutom i to samo powtórzył w czwartek przed sądem. Sąd wyznaczył następne posiedzenie na 9 marca przyszłego roku. Jak się oczekuje, proces potrwa około czterech tygodni. Po opuszczeniu budynku sądu Salmond zapowiedział, że będzie się "energicznie" bronił w czasie rozprawy. - Jedynym właściwym miejscem, by odpowiedzieć na zarzuty kryminalne, jest ten sąd i to właśnie mam zamiar zrobić na wiosnę - podkreślił.

Salmond dwukrotnie - w latach 1990-2000 i 2004-2014 - był liderem Szkockiej Partii Narodowej (SNP), którą poprowadził do zwycięstwa w wyborach do szkockiego parlamentu w 2007 r. Funkcję pierwszego ministra (premiera) autonomicznego rządu Szkocji pełnił do listopada 2014 r. - ustąpił po przegranym referendum w sprawie niepodległości Szkocji. W 2015 r. został wybrany do brytyjskiej Izby Gmin, ale w kolejnych wyborach w 2017 r. stracił mandat.

Później m.in. prowadził program w prokremlowskiej rosyjskiej telewizji RT. W 2018 r. wystąpił z SNP w związku z procesem, który wytoczył szkockiemu rządowi za sposób, w jaki prowadzone jest przeciwko niemu dochodzenie w sprawie o molestowanie. Sąd przyznał rację Salmondowi, uznając, że postępowanie było prowadzone niezgodnie z prawem, ale nie ma to żadnego wpływu na obecnie toczącą się sprawę, która dotyczy kolejnych zarzutów.

Alex Salmond był pierwszym ministrem Szkocji od 2007 rokuShutterstock

Autor: mart/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock