Amnesty International przeprasza Nawalnego

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Organizacja Amnesty International przeprosiła w piątek rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, który przebywa w rosyjskiej kolonii karnej, za pozbawienie go w lutym miana więźnia sumienia. Jak zapowiedziała, status ten zostanie mu przywrócony.

Amnesty ogłosiła w lutym, że przestaje traktować Aleksieja Nawalnego jako więźnia sumienia, gdyż w przeszłości był oskarżany o dyskryminację i nacjonalizm. Nawalny na nagraniach z początków działalności politycznej wzywał do deportacji imigrantów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

AI przyznaje, że władze rosyjskie wykorzystały tę decyzję do dalszego łamania praw Nawalnego, którego aresztowano w styczniu i osadzono w więzieniu na 2,5 roku za naruszenie zwolnienia warunkowego. Zarzuty wobec siebie Nawalny uważa za sfabrykowane.

Amnesty International przeprasza Nawalnego

"Amnesty International podjęła złą decyzję (...) i przeprasza za negatywny jej wpływ na samego Nawalnego i na aktywistów w Rosji i na świecie, którzy walczą o jego wolność" – napisano w oświadczeniu.

Organizacja twierdzi, że dokonała przeglądu procedury nazywania ludzi więźniami sumienia i nie będzie już usuwać tego oznaczenia wyłącznie na podstawie ich postępowania w przeszłości.

"Część z wcześniejszych wypowiedzi Nawalnego jest naganna i w najmniejszym stopniu ich nie tolerujemy (...), potwierdzając jego status więźnia sumienia, nie popieramy jego programu politycznego, ale zwracamy uwagę na pilną potrzebę przestrzegania jego praw" – oświadczyła AI.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP