Rzecznik Kremla oskarżył Nawalnego o współpracę z CIA. Opozycjonista składa pozew

TVN24 | Świat

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP

Moskiewski sąd zajmie się pozwem przeciw rzecznikowi Kremla Dmitrijowi Pieskowowi, który złożył więziony w kolonii karnej opozycjonista Aleksiej Nawalny. Powodem pozwu jest ubiegłoroczna wypowiedź Pieskowa, iż Nawalny jest instruowany przez "specjalistów amerykańskiej CIA".

Pozew trafił do sądu po raz drugi. Aleksiej Nawalny pozwał Dmitrija Pieskowa, zarzucając mu zniesławienie, jeszcze w zeszłym roku, ale wtedy sąd nie przyjął pozwu, powołując się na uchybienia formalne. Przyjmując go tym razem, sąd wyznaczył na 27 maja posiedzenie wstępne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nawalny domaga się, by słowa Pieskowa uznać za nieprawdziwe i naruszające jego dobra osobiste. Żąda też oficjalnego zdementowania wypowiedzi rzecznika przez administrację (kancelarię) prezydenta Rosji.

"Pracują z nim specjaliści amerykańskiej CIA"

Pieskow powiedział 1 października zeszłego roku, że zachodnie służby specjalne "pracują" z Nawalnym. Dodał następnie, że "konkretnie pracują z nim w tych dniach specjaliści amerykańskiej CIA". Pieskow wyraził opinię, że to oni dyktują Nawalnemu, co ma mówić. - Wszystko, co on wygłasza, wkłada mu w usta ta organizacja – powiedział.

Rzecznik Putina był pierwszym przedstawicielem władz Rosji, który publicznie przypisał Nawalnemu współpracę z obcymi służbami. Do tej pory tego rodzaju wersje pojawiały się jedynie w mediach.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow Kremlin.ru

Wypowiedź rzecznika Kremla padła zaraz po tym, gdy Nawalny w wywiadzie dla mediów niemieckich oskarżył Putina o zlecenie zamachu na jego życie, tj. próbę otrucia zakazanym bojowym środkiem chemicznym typu nowiczok.

Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kremlin.ru

Tagi:
Raporty: