TVN24 | Świat

Rosyjska prokuratura chce przesłuchać Nawalnego w Niemczech

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Rosyjska prokuratura generalna zwróciła się do ministerstwa sprawiedliwości Niemiec z wnioskiem o umożliwienie przesłuchania Aleksieja Nawalnego - podała w poniedziałek telewizja RT. Niemiecki resort potwierdził, że otrzymał taką prośbę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

We wniosku tym prokuratura zwraca się o "poinformowanie o aktualnym stanie zdrowia Aleksieja Nawalnego i o tym, czy możliwy jest jego udział w czynnościach śledczych".

Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych, prokuratura chciałaby przeprowadzić przesłuchanie Nawalnego. Chodzi o rodzaj przesłuchania, które jest badaniem - w odróżnieniu od typowego przesłuchania - i które nie wymaga, by dana osoba miała określony status w śledztwie.

Prokuratura chce poznać szczegóły przygotowań wyjazdu Nawalnego do Nowosybirska i Tomska

Prokuratura wyjaśniła, że interesują ją szczegóły przygotowań wyjazdu Nawalnego do Nowosybirska i Tomska. Chce ona zidentyfikować wszystkie osoby, które towarzyszyły opozycjoniście w tej podróży.

CZYTAJ TAKŻE: Nawalny: rozumiałem, czego chce lekarz, ale nie wiedziałem, skąd brać słowa >>>

Postępowanie przygotowawcze dotyczące możliwego otrucia Nawalnego prowadzi policja transportowa w Tomsku. W Rosji nie wszczęto sprawy karnej, bowiem - jak argumentują władze - nie ma wystarczających do tego dowodów. Lekarze, którzy zajmowali się Nawalnym w szpitalu w Omsku, ocenili, że nie można uznać, że padł on ofiarą otrucia.

Aleksiej Nawalny wraca do zdrowia

Aleksiej Nawalny 20 sierpnia poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował w Omsku na Syberii, gdzie opozycjonista został hospitalizowany. Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany szczegółowym badaniom i intensywnemu leczeniu. Został już wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, jest w stanie samodzielnie oddychać, wstawać z łózka, a nawet chodzić.

Według rządu Niemiec istnieją dowody na próbę zamordowania Nawalnego zakazanym chemicznym środkiem bojowym z grupy nowiczoków, opracowanym w Rosji.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: