TVN24 | Świat

Kreml krytykuje decyzję o przyznaniu Nagrody Sacharowa Nawalnemu

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, TASS

Nikt nie może zmusić władze Rosji, by uszanowały decyzję Parlamentu Europejskiego w sprawie przyznania nagrody Aleksiejowi Nawalnemu - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. To nie jedyna krytyczna ocena z Moskwy w tej sprawie. Aleksiej Nawalny został uhonorowany Nagrodą im. Sacharowa za wolność myśli.

Nagroda Sacharowa za wolność myśli - nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa i przyznawana od 1988 roku przez Parlament Europejski, aby uhonorować osoby i organizacje, broniące praw człowieka i podstawowych wolności - została przyznana Aleksiejowi Nawalnego w środę. Największe ugrupowanie Parlamentu Europejskiego, Europejska Partia Ludowa, zaapelowała przy tej okazji o uwolnienie zarówno opozycjonisty, jak i wszystkich innych więźniów politycznych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

45-letni Nawalny, który w sierpniu zeszłego roku został otruty środkiem bojowym typu nowiczok, odsiaduje w Rosji wyrok dwa i pół roku więzienia za rzekome naruszenie zwolnienia warunkowego, ale rosyjski Komitet Śledczy wszczął szereg kolejnych postępowań w jego sprawie.

Reakcja Moskwy

Komentując nagrodę dla Nawalnego rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazywał Aleksieja Nawalnego "skazanym, odbywającym wyrok", starając się unikać wymieniania jego nazwiska. Zapewnił, że Rosja szanuje europarlament, ale "nikt jednak nie może nas zmusić do przejawiania szacunku do podobnych decyzji". Decyzje te - zdaniem rzecznika Kremla - podjęli ludzie, którzy "po prostu nie dysponują wiarygodnymi informacjami".

Pieskow skrytykował także sformułowanie o "bezgranicznej odwadze", które Parlament Europejski użył określając Nawalnego. - Uważamy, że poprzez swoje decyzje Parlament Europejski znacząco dewaluuje znaczenie tych słów (za wolność myśli) - oświadczył rzecznik Kremla.

Przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych w izbie niższej rosyjskiego, Dumie, Leonid Słucki, uznał z kolei, że honorując Nawalnego "Parlament Europejski zamienił Nagrodę Sacharowa w kolejny instrument polityczny legalizujący ingerencję w sprawy suwerennych państw".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, TASS