Świat

Za księgę "Zabici w Katyniu". Historyk Memoriału z nagrodą Gajdara

Świat

wikipedia.orgW Katyniu Sowieci wymordowali prawie 22 tys. Polaków

W Moskwie ogłoszono w czwartek nazwiska laureatów nagrody im. Jegora Gajdara za 2015 rok. Wśród laureatów jest historyk, szef sekcji polskiej w Memoriale – rosyjskiej organizacji pozarządowej dokumentującej zbrodnie stalinizmu Aleksandr Gurianow.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Młodego Widza w Moskwie. Nagrody przyznano w czterech kategoriach – za wybitne osiągnięcia w ekonomii, za wkład w rozwój nauk historycznych, za działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz kontaktów humanitarnych Rosji ze światem.

Za wkład w przywracanie pamięci

Historyk Aleksandr Gurianow został wyróżniony za pracę nad unikatową publikacją "Księga pamięci: Zabici w Katyniu" oraz "wkład w przywracanie jednostkowej pamięci oraz rehabilitację tysięcy niewinnie zamordowanych ludzi" – napisano w uzasadnieniu werdyktu na stronie internetowej Fundacji Gajdara. Fundacja opublikowała też obszerny tekst Gurianowa, w którym omawia on walkę Memoriału o rehabilitację każdej z osobna spośród 22 tys. ofiar zbrodni katyńskiej. Wśród nagrodzonych jest również dyrektor Instytutu Demografii w Wyższej Szkole Ekonomii w Moskwie profesor Anatolij Wiszniewski, obrończyni praw człowieka i założycielka niezależnego komitetu "Obywatelskie Współdziałanie" Swietłana Gannuszkina, a także były ambasador Republiki Federalnej Niemiec w ZSRR (1969-73) i w Federacji Rosyjskiej (1995-2002) Ernst-Joerg von Studnitz.

Nagroda przyznawana od 2010 r.

Nagroda im. Jegora Gajdara, zmarłego w 2009 roku wybitnego ekonomisty i polityka, architekta reform wolnorynkowych w Rosji w latach 90., jest przyznawana od 2010 roku. Jej laureatami byli w poprzednich latach m.in. Leszek Balcerowicz, były prezydent Czech Vaclav Klaus oraz minister rozwoju gospodarczego w rządzie Gajdara i założyciel Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie Jewgienij Jasin. Księga "Zabici w Katyniu" została wydana w Rosji we wrześniu przy współpracy z polskim Ośrodkiem Karta. W pracy – sfinansowanej z datków pieniężnych zebranych przez Memoriał wśród obywateli Rosji za pośrednictwem portalu internetowego Planeta.ru – znalazły się informacje o każdym z 4415 obywateli Polski więzionych w obozie w Kozielsku i rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku w Lesie Katyńskim. 2699 biogramów opatrzono zdjęciami zamordowanych.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org