Były prezydent Peru zatrzymany w USA

TVN24

Wikimedia (CC BY SA 2.0) / Daniel AmmannAlejandro Toledo zatrzymany w USA

Były prezydent Peru, Alejandro Toledo, podejrzany o udział w jednej z największych w Ameryce Południowej afer korupcyjnych, został we wtorek zatrzymany w USA i poddany zostanie procedurze ekstradycyjnej. Informację o tym peruwiańska prokuratura generalna przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Toledo podejrzany jest u udział w aferze związanej z koncernem budowlanym Odebrecht. Przedsiębiorstwo to budowało między innymi metro w Limie i kilka lat temu przyznało się do przekazywania łapówek politykom w kilkunastu krajach Ameryki Południowej. Firma publicznie wymieniła nazwiska osób, z którymi współpracowała w Peru.

#Urgente El Ministerio Público, a través de la Unidad de Cooperación Judicial Internacional, informa que el expresidente, Alejandro Toledo Manrique, fue arrestado esta mañana por mandato de extradición, en Estados Unidos. pic.twitter.com/ewJ1nJEGp7— Ministerio Público (@FiscaliaPeru) July 16, 2019

Toledo był prezydentem Peru w latach 2001-2006. Do Stanów Zjednoczonych wyjechał po upływie swojej kadencji i tam od tamtej pory mieszka.

Podejrzewany o przyjęcie łapówek

W swoim kraju podejrzany jest o przyjęcie łapówek w kwocie 20 milionów dolarów w zamian za pomoc w uzyskaniu przez Odebrecht intratnych kontraktów na roboty publiczne. W związku z tym peruwiański wymiar sprawiedliwości wystawił niedawno nakaz aresztowania i zwrócił się do USA o jego ekstradycję.

Toledo to niejedyny były prezydent Peru zamieszany w aferę z Odebrechtem. Podejrzany o to samo był Alan Garcia, prezydent w latach 1985-90 i 2006-11), który w kwietniu tego roku popełnił samobójstwo.

Z tego samego powodu w 2000 roku uciekł za granicę Alberto Fujimori (1990-2000), który jednak po siedmiu latach został postawiony przed sądem w Peru i obecnie odbywa karę 25 lat więzienia za korupcję i zbrodnie na lewackich partyzantach i opozycji.

Dwóch innych byłych prezydentów Peru, także podejrzewanych o udział w łapówkarskim procederze, oczekuje na proces w areszcie. To Ollanta Humala (2011-16) i Pedro Pablo Kuczynski (2016-18).

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / Daniel Ammann