Nagranie z próby na planie filmu "Rust", w czasie której Alec Baldwin postrzelił operatorkę

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Wall Street Journal, Reuters

Biuro szeryfa hrabstwa Sante Fe w Nowym Meksyku udostępniło nagranie z próby na planie filmu "Rust", w czasie której Alec Baldwin śmiertelnie postrzelił operatorkę Halynę Hutchins i ranił reżysera Joela Souzę. Na materiale widać moment, gdy amerykański aktor wyciąga broń spod płaszcza. Następne ujęcia zarejestrowano chwilę po tragedii. Widać na nich ranioną Hutchins i kilka osób, które próbują udzielić jej pomocy.

Do tragedii na planie westernu "Rust" doszło 21 października 2021. Operatorka Halyna Hutchins została wówczas postrzelona z pistoletu trzymanego przez aktora Aleca Baldwina. Ranny został również reżyser Joel Souza. Według wstępnych ustaleń wydarzenia na planie filmowym na farmie Bonanza Creek Ranch były wypadkiem. Prace nad filmem zostały zawieszone.

Nagranie z tragicznej próby

W poniedziałek biuro szeryfa hrabstwa Sante Fe w Nowym Meksyku udostępniło nagranie z próby na planie, w czasie której doszło do tragedii. Widać na nim między innymi moment, gdy Alec Baldwin wyciąga rewolwer spod płaszcza. Następne ujęcia, zarejestrowane z policyjnej kamery osobistej pokazują, co działo się na planie tuż po postrzale. Widać na nich ranioną Hutchins, która leży na ziemi, a kilka osób wokół próbuje udzielić jej pomocy.

- Policja z Sante Fe. 40-letnia kobieta postrzelona w klatkę piersiową, mężczyzna postrzelony w brzuch. Przyślijcie helikopter ratunkowy - słychać na nagraniu.

Wyniki śledztwa

Biuro Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Nowym Meksyku opublikowało w środę wyniki sześciomiesięcznego dochodzenia w sprawie wypadku na planie zdjęciowym westernu. Śledczy obwinili producenta filmu o "umyślne" złamanie zasad bezpieczeństwa, które doprowadziło do śmierci operatorki Halyny Hutchins. Na firmę Rust Movie Productions LLC nałożono grzywnę w wysokości 137 tysięcy dolarów.

Dochodzenie biura władz stanowych wykazało, że producent filmu był świadomy, że na planie nie przestrzegano procedur bezpieczeństwa dotyczących użycia broni palnej. Firmie zarzucono "wyraźną obojętność" na związane z tym zagrożenia oraz ignorowanie obaw, zgłaszanych przez ekipę filmową, która donosiła o niepokojących incydentach związanych z bronią palną i materiałami pirotechnicznymi.

Rzecznik Rust Movie Production Sefan Friedman zapowiedział, że firma nie zgadza się z tymi konkluzjami i zamierza się od nich odwołać.

Alec Baldwin oczyszczony z zarzutów

W odpowiedzi na ustalenia śledczych oświadczenie wydał prawnik Aleca Baldwina. Podkreślił, że kontrola aktora nad produkcją sprowadzała się do zatwierdzania zmian w scenariuszu i castingu. Zaznaczył, że gwiazdor nie był odpowiedzialny za sprawy, które były przedmiotem śledztwa.

"Doceniamy, że raport uniewinnia pana Baldwina, dając jasno do zrozumienia, że w jego przeświadczeniu broń, którą otrzymał, zawierała jedynie ślepaki" - napisano w oświadczeniu, zamieszczonym na profilu Baldwina na Instagramie. "Cieszymy się, że władze Nowego Meksyku wyjaśniły te kluczowe kwestie" - dodano.

W sprawie śmierci Hutchins wciąż trwa śledztwo kryminalne, prowadzone przez biuro szeryfa hrabstwa Santa Fe i miejscową prokuraturę okręgową.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: Wall Street Journal, Reuters

Pozostałe wiadomości