Alarmy w całej Ukrainie. Rakiety spadły między innymi na infrastrukturę wydobycia gazu

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, nv.ua

W czwartek rano w całej Ukrainie poza okupowanym Krymem został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Rosyjskie rakiety zostały zestrzelone nad Kijowem. Kilka pocisków trafiło w obiekty infrastruktury w mieście Dniepr i w obwodzie odeskim. Rosja dokonała nowego ataku na ukraińskie miasta zaledwie dwa dni po wystrzeleniu na ten kraj ponad 90 rakiet.

Ukraińskie media poinformowały o uruchomieniu systemów obrony przeciwlotniczej m.in. w Kijowie, a także w obwodach: kijowskim, czerkaskim, charkowskim, lwowskim, połtawskim, zaporoskim, odeskim i dniepropietrowskim. Chwilę później władze miasta Dniepr, a także obwodu odeskiego poinformowały, że rosyjskie pociski uderzyły w obiekty infrastruktury.

Mer Dniepru Borys Fiłatow przekazał najpierw we wpisie na Facebooku, że w wyniku ostrzału zostały ranne cztery osoby, w tym 15-letnia dziewczyna. Później władze obwodu dniepropietrowskiego uściśliły, że liczba poszkodowanych sięgnęła 14 osób.

Skutki rosyjskiego ataku na miasto Dniepr tymoshenko_kyrylo/TELEGRAM

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Władze obwodu kijowskiego początkowo poinformowały, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad stolicą dwie rosyjskie rakiety. "Danych dotyczących ofiar i zniszczeń nie ma, informacje są zbierane" - podała na Telegramie kijowska administracja. Sprecyzowała później, że zostały zestrzelone cztery rosyjskie pociski i pięć dronów.

Ostrzelane obiekty wydobycia gazu

Szef państwowego koncernu energetycznego Naftohaz Ołeksij Czernyszow potwierdził, że podczas ataku rakietowego wojska rosyjskie ostrzelały obiekty wydobycia gazu na wschodzie Ukrainy, należące do przedsiębiorstwa Ukrhazdobycza.

"Kilka z nich zostało zniszczonych, kilka – uszkodzonych" – napisał Czernyszow na Facebooku.

Wcześniej w czwartek premier Denys Szmyhal powiadomił, że Rosja zaatakowała ukraińską infrastrukturę wydobycia gazu oraz ukraińskie przedsiębiorstwa, wymieniając zakłady produkcji rakiet Jużmasz w Dnieprze.

Służby ratownicze w miejscu ostrzału w obwodzie zaporoskim tymoshenko_kyrylo/TELEGRAM

148 ostrzałów rakietowych

Przedstawiciel sztabu generalnego generał Ołeksij Hromow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, że Rosja zaatakowała w czwartek Ukrainę 16 rakietami i pięcioma dronami kamikadze.

We wtorek Rosja dokonała zmasowanego ataku na ukraińskie miasta, wystrzeliwując ponad 90 rakiet. Celowano głównie w obiekty, związane z infrastrukturą energetyczną. W wielu regionach są problemy z dostawami prądu.

Od 11 listopada Rosja przeprowadziła 148 ostrzałów rakietowych ukraińskich obiektów infrastruktury. W tym czasie rosyjskie wojsko użyło także 26 dronów kamikadze. Siły ukraińskie zdołały zniszczyć 102 cele powietrzne wroga.

Rosyjskie rakiety nadlatują z regionu Morza Kaspijskiego i z terytorium Rosji. Na Białorusi z lotniska - jak podały media - wystartował rosyjski myśliwiec MiG-31, który może przenosić rakiety hiperdźwiękowe Kindżał o zasięgu do 2000 km.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, nv.ua

Źródło zdjęcia głównego: tymoshenko_kyrylo/TELEGRAM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości