Świat

Łukaszenka nie chce "dokonywać wyboru" między Rosją i Zachodem

Świat


Dla Białorusi jest ważne rozwijać współpracę zarówno ze Wschodem, jak i z Zachodem, bez dokonywania pomiędzy nimi wyboru – oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka. Białoruski przywódca powiedział to na naradzie dotyczącej priorytetów polityki zagranicznej kraju.

- Dziś, ze względu na wzmocnienie autorytetu naszego kraju, musimy poszerzyć grono partnerów biznesowych i zaufanych sojuszników. Nie kłócić się, nie konfliktować, a przyjaźnić się ze wszystkimi - powiedział na wtorkowej naradzie Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję Bełta.

Polityka wielowektorowości

- Istotne jest w równym stopniu rozwijanie współpracy ze Wschodem i Zachodem, bez dokonywania wyboru między nimi. Nawiązywać kontakty należy wszędzie – dodał Łukaszenka.

Prezydent podkreślił, że polityka wielowektorowości - jako jeden z najważniejszych priorytetów polityki zagranicznej Białorusi - stała się "niekwestionowanym faktem dokonanym".

Nawiązując do współpracy z Rosją prezydent zadeklarował, że "kraj ten był, jest i pozostanie strategicznym sojusznikiem Białorusi".

Z kolei w kwestii współpracy z Zachodem Łukaszenka mówił o dokonywanych "postępach".

- Przeszliśmy trudną drogę dotyczącą normalizacji stosunków z Unią Europejską. Stopniowo zwiększamy także tempo rozwoju współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił.

Autor: tas\mtom / Źródło: belta.by, charter97.org

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Pozostałe wiadomości