Świat

Al-Kusajr leży w gruzach. Al-Kaida wzywa Syryjczyków do walki z Asadem

Świat


Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri wezwał Syryjczyków, by zjednoczyli się w celu obalenia Baszara el-Asada i pokrzyżowali plany USA, które - według niego - chcą utworzyć w Syrii państwo satelickie, aby chronić bezpieczeństwo Izraela.

W 22-minutowym nagraniu, zamieszczonym w czwartek na islamistycznych stronach internetowych w związku z 65-leciem Państwa Izrael, Zawahiri oświadczył też, że jedynym sposobem uregulowania kwestii palestyńskiej jest islamska święta wojna (dżihad). - Lwy Lewantu, zjednoczcie się wokół tego zaszczytnego celu i wznieście ponad podziały wyznaniowe - apelował przywódca Al-Kaidy. - Ameryka, jej agenci i sojusznicy chcą, byście przelewali swoją krew i krew waszych dzieci i kobiet w celu obalenia przestępczego baasistowskiego reżimu i ustanowienia lojalnego im rządu, aby zagwarantować bezpieczeństwo Izraela - dodał. Nagranie pojawiło się dzień po zajęciu przez reżimową armię w Syrii, przy wsparciu bojowników libańskiego Hezbollahu, miasta Al-Kusajr, znajdującego się wcześniej w rękach rebeliantów.

Nagranie przed upadkiem miasta?

Agencja Reutera podkreśla jednak, że w nagraniu nie ma odniesienia do walk o Al-Kusajr, co sugeruje, że zostało ono zarejestrowane przed rozpoczęciem kampanii w celu odbicia miasta dwa tygodnie temu. Weryfikacja autentyczności nagrania nie była możliwa. Egipcjanin Zawahiri, który zajął miejsce Osamy bin Ladena po zabiciu go przez amerykańskie siły specjalne w 2011 roku, skrytykował też poparcie Teheranu dla Asada w czasie syryjskiego konfliktu, mówiąc, że "odsłonił on brzydką twarz Iranu". Poprzednie nagranie audio Zawahiriego pochodzi z kwietnia, kiedy to wzywał on wszystkich muzułmanów, by zjednoczyli się i poparli dżihad w celu utworzenia państwa rządzonego według zasad prawa islamskiego.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: