Świat

Al-Kaida się odradza. "Bardzo bezpośrednie zagrożenie" dla Europy

Świat

WikipediaAl-Kaida najsprawniej działa w Jemenie

Brytyjski "The Times" pisze w czwartek o odradzającej się Al-Kaidzie, która reorganizuje szeregi w obliczu słabnącej siły tzw. Państwa Islamskiego. Jak przyznał brytyjski minister obrony Michael Fallon, grupa stanowi "bardzo bezpośrednie zagrożenie" dla Europy i Wielkiej Brytanii.

Gazeta wyjaśnia, że powiązana z Al-Kaidą działająca w Syrii organizacja Dżabat Fatah al-Szam, wcześniej zwana Frontem al-Nusra, jest uznawana za szczególnie niebezpieczną, a jej liderzy "aktywnie pracują nad planami ataku". Przypomina, że Al-Kaida powróciła po 15 latach do południowego Afganistanu, który musiała opuścić na skutek operacji wojskowej USA. Kolejna jej komórka operuje w Jemenie.

"Al-Kaida jest wciąż żywa i gotowa do działania"

"The Times" podkreśla, że wśród liderów Al-Kaidy jest m.in. syn Osamy bin Ladena, 25-letni Hamza bin Laden, który w ostatnich miesiącach opublikował serię nagrań podkreślających jego rosnącą rolę w organizacji. - Al-Kaida jest wciąż żywa i gotowa do działania w Afganistanie, Syrii, Jemenie i innych miejscach. (...) Nigdy nie została zupełnie pokonana (...) i stanowi bardzo bezpośrednie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii - podkreślił minister Fallon, dodając, że trwają prace ministerstwa obrony i służb specjalnych w celu przeciwdziałania jakimkolwiek atakom. "The Times" zwraca też uwagę, że wraz ze słabnącą pozycją tzw. Państwa Islamskiego zwiększa się prawdopodobieństwo, że obywatele krajów europejskich, którzy dołączyli do terrorystów w Syrii i Iraku, będą próbowali wrócić do Europy.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości