Świat

Al-Kaida przegrywa z Państwem Islamskim, teraz chce "nawracać" Indie

Świat


Szef Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri ogłosił powstanie filii tej międzynarodowej siatki terrorystycznej w Indiach. Chce zwrócić na siebie uwagę w czasie, gdy jego organizacja jest na drugim planie w związku z działalnością Państwa Islamskiego - pisze AP.

W trwającym 55 minut nagraniu wideo Zawahiri oświadczył, że jego ugrupowanie od lat przygotowywało się do rozpoczęcia działalności w nowym regionie. Nowa grupa "jest owocem świętych dwuletnich wysiłków, by zebrać mudżahedinów na subkontynencie indyjskim w jeden podmiot" - powiedział lider Al-Kaidy.

Al-Kaida chce "ożywić kalifat" w Indiach

Zawahiri równocześnie wezwał muzułmanów na całym świecie do "prowadzenia świętej wojny przeciwko swoim wrogom, by wyzwolić swoją ziemię, przywrócić jej suwerenność i ożywić kalifat".

Choć w oświadczeniu Zawahiri odnosi się do "subkontynentu indyjskiego", jak często określa się Indie, Pakistan, Bangladesz i Nepal, agencja Associated Press pisze, że wypowiedź była skierowana głównie do Indii, zamieszkanych przez liczną muzułmańską mniejszość.

Z kolei BBC ocenia, że chodzi o powstanie Al-Kaidy w Azji Południowo-Wschodniej. BBC podaje, że według Zawahiriego utworzenie "Al-Kaidy na subkontynencie indyjskim" to dobra wiadomość dla muzułmanów w Birmie, Bangladeszu i w indyjskich stanach Asam, Gudźarat, Dżammu i Kaszmir, gdzie zostaną oni uratowani od niesprawiedliwości i opresji.

Al-Kaida przegrała z Państwem Islamskim na Bliskim Wschodzie

Rzecznik rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) powiedział, że oświadczenie lidera międzynarodowej siatki terrorystycznej "budzi poważne obawy". Minister spraw wewnętrznych Indii Rajnath Singh spotkał się w czwartek rano w tej sprawie ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa i przedstawicielami wywiadu.

Eksperci twierdzą, że starzejący się przywódca Al-Kaidy rywalizuje z Państwem Islamskim, które ostatnio zamordowało dwóch amerykańskich dziennikarzy, o pozyskiwanie zwolenników. Państwu Islamskiemu, które podbiło duże obszary w Iraku i Syrii, udaje się rekrutować młodych bojowników z całego świata.

Niesnaski między Al-Kaidą a Państwem Islamskim, które wcześniej nosiło nazwę Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), pojawiły się w zeszłym roku. Zawahiri nakazał tej organizacji ograniczyć działalność w Syrii w związku z oskarżeniami o przemoc wobec ludności cywilnej i innych bojowników islamskich. Zawahiri nazwał wówczas inne ugrupowanie dżihadystyczne - Front al-Nusra - oficjalną filią Al-Kaidy w Syrii, dezawuując w ten sposób ISIL.

Bazą będzie Kaszmir?

Do niedawna międzynarodowe organizacje terrorystyczne raczej nie rekrutowały swoich bojowników w Indiach. Jednak w ostatnich miesiącach Państwo Islamskie zdobywa coraz większą liczbę zwolenników w tym kraju. W sierpniu pojawiły się informacje o indyjskim studencie, który pojechał do Iraku z przyjaciółmi, przyłączył się tam do tej sunnickiej organizacji i zginął.

Muzułmańscy ekstremiści przeprowadzali w przeszłości zamachy w Indiach. W ataku niewielkiej grupy pakistańskich terrorystów z 2008 roku w Bombaju zginęło 166 osób.

W Kaszmirze, jedynym stanie Indii zamieszkanym głównie przez wyznawców islamu, od lat trwa powstanie separatystów muzułmańskich, którzy domagają się niepodległości bądź przyłączenia do Pakistanu. W konflikcie zginęły tysiące ludzi.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP