Świat

Al-Kaida próbowała porwać okręt wojenny. Chcieli zaatakować Amerykanów

Świat

Wikipeda (CC BY-SA 3.0) | Mak Hon KeongOkręt miał posłużyć do ataku na jednostki amerykańskie

Utworzona niedawno Al-Kaida Azji Południowej zadeklarowała odpowiedzialność za dokonaną na początku września próbę uprowadzenia pakistańskiego okrętu wojennego - poinformowała amerykańska sieć monitorowania działalności terrorystycznej SITE.

Według SITE rzecznik Al-Kaidy Azji Południowej Usama Mahmoud oświadczył, że bojownicy tej organizacji opanowali fregatę pakistańskiej marynarki wojennej Zulfiqar i próbowali wykorzystać ją do ataku na znajdujące się w pobliżu okręty amerykańskie.

- Mudżahedini ci przejęli kontrolę nad pakistańskim okrętem i zmierzali ku flocie amerykańskiej, gdy pakistańska armia zatrzymała ich - miał powiedzieć Mahmoud, dodając, że wszyscy bojownicy zostali zabici. W okolicy Pakistanu operuje V Flota USA. Jak informowały pakistańskie władze, wśród sprawców dokonanego 6 września ataku na fregatę w porcie wojennym w Karaczi były zwerbowane przez Al-Kaidę osoby z personelu marynarki wojennej. Siły bezpieczeństwa po kilkugodzinnej walce zabiły wtedy 10 bojowników Al-Kaidy i podoficera marynarki. - Bez pomocy od wewnątrz ludzie ci nie mogliby sforsować kordonu bezpieczeństwa - oświadczył w parlamencie minister obrony Pakistanu Khawaja Asif. Już wcześniej miejscowi radykałowie potwierdzili tę tezę, mówiąc, że bez pomocy ze strony marynarzy atak by się nie powiódł. Wiadomość o próbie porwania fregaty pozostawała przez pewien czas utajniona, a szczegóły incydentu zaczynają być dopiero publikowane.

Atak miał miejsce w KaracziCC BY SA Wikipedia

Nowa filia Al-Kaidy

Powstanie nowej filii Al-Kaidy jej szef Ajman al-Zawahiri ogłosił 4 września. W trwającym 55 minut nagraniu wideo Zawahiri oświadczył, że jego ugrupowanie od lat przygotowywało się do rozpoczęcia działalności w nowym regionie. Nowa grupa "jest owocem świętych dwuletnich wysiłków, by zebrać mudżahedinów na subkontynencie indyjskim w jeden podmiot" - powiedział lider Al-Kaidy. Zawahiri równocześnie wezwał muzułmanów na całym świecie do "prowadzenia świętej wojny przeciwko swoim wrogom, by wyzwolić swoją ziemię, przywrócić jej suwerenność i ożywić kalifat". Choć w oświadczeniu Zawahiri odnosi się do "subkontynentu indyjskiego", jak często określa się Indie, Pakistan, Bangladesz i Nepal, agencja Associated Press pisze, że wypowiedź była skierowana głownie do Indii, zamieszkanych przez liczną muzułmańską mniejszość. Eksperci twierdzą, że starzejący się przywódca Al-Kaidy rywalizuje z Państwem Islamskim o pozyskiwanie zwolenników. Państwu Islamskiemu, które podbiło duże obszary w Iraku i Syrii, udaje się rekrutować młodych bojowników z całego świata.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 3.0) | Mak Hon Keong