Świat

Al-Kaida oskarża USA o spisek, który miał obalić Mursiego

Świat

TVN24Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri mówi o spisku

O uknucie wraz z egipską armią spisku, mającego na celu obalenie byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, oskarżył USA przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri.

Nagranie dźwiękowe Zawahiriego, w którym oskarża USA o spisek, zostało zamieszczone w sobotę na forach internetowych dżihadystów.

"Krzyżowcy, ludzie świeccy i zamerykanizowana (egipska) armia porozumiały się (...), dzięki pieniądzom krajów Zatoki Perskiej i spiskowi Amerykanów, by obalić rząd Mohammeda Mursiego" - powiedział Zawahiri, który sam jest Egipcjaninem.

Protesty zwolenników Mursiego

3 lipca, po fali protestów opozycji, która przetoczyła się przez cały Egipt, armia odsunęła od władzy Mursiego wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego i cieszącego się poparciem islamistów.

Od tej pory zwolennicy Mursiego, rekrutujący się głównie z Bractwa Muzułmańskiego oraz innych organizacji islamistycznych, protestują niemal codziennie na ulicach egipskiej stolicy.

Ostrzeżenia władz

Tymczasowy rząd Egiptu zapowiedział, że organizowane przez Bractwo Muzułmańskie protesty nie będą dłużej tolerowane, ponieważ stanowią "zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju".

Dlatego władze Egiptu "podejmą wszelkie kroki, by udaremnić związane z nimi akty przemocy".

Po tym oświadczeniu egipskich władz z zagranicy przyszły apele do egipskich władz i sił bezpieczeństwa o powściągliwe reagowanie na zachowania tłumu.

Autor: MAC/iga / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: