Świat

Aktywiści ukraińskiej opozycji szkoleni w ambasadzie USA? "Czysty nonsens"

Świat


"Czystą fantazją" nazwała wysłanniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland doniesienia o rzekomym szkoleniu przez USA ukraińskiej opozycji. Amerykanka dodała, że Stany Zjednoczone oczekują od Ukrainy działań zmierzających do ograniczenia napięcia podczas trwających protestów antyrządowych oraz popierają utworzenie rządu jedności narodowej.

O tym, że "są informacje, że na terytorium amerykańskiej ambasady (w Kijowie) odbywa się szkolenie bojowników i są oni uzbrajani", mówił w czwartek doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew.

W wywiadzie dziennika "Kommiersant-Ukraina" Głazjew wezwał też Stany Zjednoczone, by zaprzestały szantażowania Ukrainy i finansowania "rebeliantów".

Nuland, która w Kijowie spotkała się zarówno z prezydentem Wiktorem Janukowyczem jak i przedstawicielami opozycji, odpiera te zarzuty, nazywając je "czystą fantazją".

Stanowisko USA

W piątek Nuland mówiła także, iż Stany Zjednoczone oczekują od Ukrainy działań zmierzających do ograniczenia napięcia. - Nasza wiadomość jest bardzo prosta: pierwsza i najważniejsza sprawa to ograniczenie eskalacji napięcia na ulicach - mówiła także Nuland na konferencji prasowej. - Kolejna sprawa to poparcie tych przedstawicieli ukraińskiego systemu, którzy razem pracują nad reformą konstytucyjną i wyborczą, które będą niezbędne dla utworzenia rządu jedności bądź rządu technicznego, zdolnego do współpracy ze wspólnotą międzynarodową na rzecz odnowienia rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa na Ukrainie - podkreśliła Nuland.

Amerykanka w Kijowie powiedziała też, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić wsparcia finansowego Ukrainie pod warunkiem uregulowania trwającego tu konfliktu i przeprowadzania niezbędnych reform.

Niekończące się protesty

Na Ukrainie od listopada trwają protesty po decyzji władz o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Kiedy przeciwko protestującym zaczęto używać siły, ich demonstracje przerodziły się w akcje antyrządowe. Doprowadziły one już do dymisji rządu premiera Mykoły Azarowa, jednak znajdujący się na Majdanie Niepodległości Ukraińcy domagają się także ustąpienia samego Janukowycza.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: