Ajatollah: Iran powinien negocjować, ale musi utrzymać korzyści z posiadania atomu


Iran powinien kontynuować rozmowy ze światowymi potęgami w sprawie swojego programu nuklearnego, ale bez odstępowania od korzyści uzyskanych w dotychczasowych badaniach - oświadczył w środę przywódca duchowo-polityczny Iranu, ajatollah Ali Chamenei.

Po raz kolejny zapewnił też przywódców Zachodu, że Teheran nie dąży do wyprodukowania broni atomowej, a sam program nuklearny przynosi inne niż militarne korzyści dla kraju. Chamenei podkreślił jednak, że irańscy negocjatorzy nie mogą ulegać presji zachodnich rozmówców.

Iran chce zakończyć "wrogą atmosferę"

- Negocjacje będą kontynuowane, ale wszyscy powinni wiedzieć, że nie można ich zrywać lub spowalniać w związku z działalnością Iranu w ramach nuklearnych prac naukowych i rozwoju technologii - powiedział w Teheranie Chamenei, przemawiając do naukowców pracujących w przemyśle atomowym.

Duchowy przywódca tłumaczył, że Iran zdecydował się na rozmowy z Zachodem, aby "zakończyć wrogą atmosferę, stworzoną przez aroganckie siły występujące przeciwko Iranowi".

Ashton: dzieli nas wiele

Jednocześnie trwała kolejna tura negocjacji pomiędzy Iranem a grupą 5+1 (Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy). Dwudniowe spotkanie stron zakończyło się w środę. Iran i światowe potęgi pracowały nad osiągnięciem ostatecznego porozumienia, które zakończyłoby spór wokół aktywności nuklearnej Iranu.

Po zakończonych rozmowach szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała, że kolejna tura rozmów odbędzie się w Wiedniu 13 maja. Podkreśliła jednak, że strony są nadal odległe od porozumienia, ponieważ grupa 5+1 i władze w Teheranie są mocno podzieleni w ważnych kwestiach. W związku z tym muszą się przygotować "na dużo intensywnej pracy" podczas następnej rundy rozmów.

- Wiemy, że dzieli nas wiele, i zdajemy sobie sprawę, że negocjacje nie będą łatwe. Jednak jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć ostateczne porozumienie do 20 lipca - powiedział anonimowo agencji Reutera dyplomata uczestniczący w rozmowach.

W środę w Iranie obchodzony jest Narodowy Dzień Technologii Nuklearnej.

Iran zrobi kilka kroków wstecz?

24 listopada ubiegłego roku grupa 5+1 podpisała wstępne porozumienie z Teheranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego i złagodzenia sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Iran w związku z tym programem.

Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu i, że nie uruchomi reaktora atomowego w Araku. Zapewni też Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

Autor: adso/kka/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości