Ajatollah Chatami: jeśli USA zaatakują Iran, to Iran uderzy w Izrael

Foad Asgtari/Tasnim News AgencyNajważniejszy irański duchowny ajatollah Chamenei (na nagraniu) też potępia działania USA

- Amerykanie mówią: powinniście zaakceptować to, co mówimy. To nie są negocjacje, ale dyktat. Republika Islamska i naród irański staną przeciwko dyktatowi - powiedział w środę wpływowy irański duchowny ajatollah Ahmad Chatami podczas obchodów Święta Ofiarnego (Id al-Adha) w Teheranie.

Podczas modłów Chatami powiedział wiernym, że oferta prezydenta USA Donalda Trumpa bezpośrednich rozmów z irańskimi przywódcami jest nie do przyjęcia.

- Amerykanie mówią: powinniście zaakceptować to, co mówimy. To nie są negocjacje, ale dyktat. Republika Islamska i naród irański staną przeciwko dyktatowi - oświadczył, cytowany przez agencję prasową Mizan.

- Dla Ameryki cena wojny z Iranem jest bardzo wysoka. Wiedzą, że jeśli nawet w najmniejszy sposób uderzą w ten kraj, Stany Zjednoczone i ich główny sojusznik w regionie, syjonistyczny reżim (Izrael - red.) będą celem - zagroził Chatami.

Nie powiedział, jakie siły miałyby takiego ataku dokonać, ale - jak zwraca uwagę agencja Reutera - Iran wielokrotnie powtarzał, że może ostrzelać rakietami izraelskie miasta, jeśli będzie zagrożony.

We wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział, że siła militarna Republiki Islamskiej powstrzymuje USA przed zaatakowaniem jej i zobowiązał się wzmocnić potęgę militarną Iranu.

Napięte relacje po zerwaniu porozumienia

W zeszłym tygodniu najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu, ajatollah Ali Chamenei odrzucił ofertę prezydenta Trumpa dotyczącą negocjacji bez warunków wstępnych na temat nowego porozumienia nuklearnego. W odpowiedzi amerykański przywódca oświadczył w wywiadzie dla agencji Reutera: "Jeśli chcą się spotkać, to dobrze, a jeśli nie chcą się spotkać, nie obchodzi mnie to".

Pod koniec lipca Trump wyraził gotowość spotkania się bez warunków wstępnych z Rowhanim. Przywódca irański w odpowiedzi wezwał Stany Zjednoczone do powrotu do umowy nuklearnej.

6 sierpnia Trump ponownie oświadczył, że jest "otwarty", jeśli chodzi o zawarcie nowego "szerszego" porozumienia nuklearnego z Iranem. Rowhani znów jednak odrzucił możliwość dialogu, zapewniając, że to Waszyngton powinien obecnie "wykazać, że pragnie doprowadzić poprzez negocjacje do jakiegoś rozwiązania". Rowhani określił stanowisko USA jako "pełne sprzeczności", ponieważ - jego zdaniem - "nie da się negocjować i jednocześnie stosować sankcje"; weszły one w życie na początku sierpnia.

Trump wycofał w maju tego roku Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego, które Iran podpisał w 2015 roku z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) i postanowił ponownie nałożyć na Teheran sankcje ekonomiczne. Umowa miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

8 sierpnia weszły w życie sankcje, dotyczące m.in. sektora motoryzacyjnego, dostępu do amerykańskiej waluty oraz handlu metalami i węglem; 4 listopada mają zostać przywrócone restrykcje dotyczące m.in. sektora energetycznego Iranu i bankowości.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Foad Asgtari/Tasnim News Agency

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP