Ajatollah analizuje porozumienie atomowe. "Niektórzy nie są godni zaufania"

leader.irAtomowe porozumienie z Zachodem większość Irańczyków przyjęła z radością

Przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei podkreślił, że porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego powinno zostać wnikliwie przeanalizowane i że należy zastosować procedury prawne, aby nie złamała go "druga strona".

Chamenei po raz pierwszy ustosunkował się do zawartego we wtorek porozumienia grupy 5+1 (USA, Rosji, Chin, W. Brytanii, Francji i Niemiec) z Teheranem.

"Osiągnięcie porozumienia jest znaczącym krokiem, ale tekst tego porozumienia powinien zostać wnikliwie przeanalizowany i powinno się zastosować procedury prawne tak, aby - kiedy porozumienie zostanie ratyfikowane - druga strona nie mogła go złamać" - napisał do prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego. O piśmie poinformowała państwowa agencja prasowa IRNA.

Ajatollah wyraził opinię, że "niektórzy członkowie grupy 5+1 nie są godni zaufania".

Porozumienie z Iranem

Celem ogłoszonego porozumienia jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Teheran liczy na szybkie złagodzenie sankcji międzynarodowych, co jednak jest uzależnione od pozytywnej opinii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w kwestii dotrzymywania przez stronę irańską wynegocjowanych warunków.

We wtorek Chamenei podziękował irańskim negocjatorom za doprowadzenie do porozumienia ws. programu nuklearnego.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: leader.ir

Pozostałe wiadomości