Świat

AI: konstytucja Węgier łamie prawa człowieka

Świat

Aktualizacja:
 
EPAWęgierski parlament podczas głosowania nad konstytucją

Nowa konstytucja węgierska jest sprzeczna z prawami człowieka w kwestii aborcji, małżeństw homoseksualnych i kar dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego - ostrzega Amnesty International.

- Amnesty International jest głęboko zaniepokojona tym, że nowa konstytucja Węgier narusza europejskie i międzynarodowe standardy praw człowieka - napisała organizacja. Za budzące szczególne zastrzeżenia AI uznała niektóre zapisy przyjętym w poniedziałek w tekście ustawy zasadniczej. Zaliczyła do nich m.in.: ochronę życia od chwili poczęcia, definicję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety i brak ochrony przed dyskryminacją wynikającą z preferencji seksualnych.

Amnesty obawia się zwłaszcza, że przyjęte prawa mogą zabronić aborcji i zawierania małżeństw homoseksualnych. Organizacja jest też przeciwna zapisowi pozwalającemu skazać na karę dożywotniego więzienia bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

Opozycja zbojkotowała głosowanie

AI zaapelowała do prezydenta Węgier Pala Schmitta, by nie podpisywał nowej ustawy zasadniczej. Konstytucję przyjął węgierski parlament głosami rządzącej centroprawicy Fidesz-KDNP, która ma dwie trzecie miejsc w parlamencie. Część opozycji zbojkotowała głosowanie, część głosowała przeciwko projektowi.

Nowa konstytucja ma być podpisana przez prezydenta 25 kwietnia, w pierwszą rocznicę zwycięstwa Fideszu w wyborach parlamentarnych. Wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości