Świat

Ahmadineżad: raport to zwycięstwo dla Irańczyków

Świat


Prezydent Mahmud Ahmadineżad określił jako zwycięstwo Teheranu opublikowanie wczoraj raportu amerykańskiego wywiadu dotyczącego programu nuklearnego Iranu.

- Ten raport ogłasza zwycięstwo narodu irańskiego w kwestii nuklearnej ze wszystkimi światowymi potęgami - powiedział w transmitowanym przez telewizję państwową przemówieniu.

Ahmedineżad dodał też, że Teheran nie cofnie się nawet o krok i będzie kontynuował prace nad swoim pokojowym programem nuklearnym.

Raport wywiadu

W ujawnionym w poniedziałek raporcie, stworzonym przez kolegium wszystkich 16 amerykańskich agencji wywiadowczych, zawarto stwierdzenie, iż irański zbrojeniowy program atomowy został prawdopodobnie wstrzymany w 2003 roku i że na dzień dzisiejszy nie ma dowodów, iż został on wznowiony.

Autorzy raportu podkreślali w nim, że stało się to pod wpływem dyplomacji międzynarodowej, jednocześnie zalecając administracji taką drogę nacisku na Iran.

Stanowisko przedstawione w raporcie jest zupełnie różne od tego, do którego stara się przekonać świat administracja George'a W. Busha.

Już wczoraj na publikację raportu zareagowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. - Pozostaje to w zgodności z twierdzeniami IAEA z ostatnich kilku lat, że nie było żadnego dowodu ani nie było żadnej informacji wywiadowczej dotyczącej niezadeklarowanego programu budowy broni jądrowej - powiedział wysoki przedstawiciel MAEA.

Raport ten może sprawić, że dalsze naciski USA na nałożenie nowych sankcji wymierzonych w Iran okażą się bezpodstawne i nie spotkają się z poparciem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło: Reuters, TVN24