Świat

Agenci CIA winni porwania imama. Włoski sąd utrzymuje wyroki

Świat

WikipediaHassan Mustafa Osama Nasr na zdjęciu wykonanym przez CIA

Sąd Kasacyjny we Włoszech utrzymał wyrok na 22 agentów CIA i pilota U.S. Air Force. Amerykanie zostali wcześniej skazani zaocznie za uprowadzenie w Mediolanie imama Hassana Mustafę Osamę Nasra, podejrzanego o terroryzm.

Środowa decyzja kończy pierwszy na świecie proces, w którym agenci CIA zostali oskarżeni o porwanie i przewiezienie uprowadzonego do kraju, gdzie tortury są dozwolone (ang. extraordinary renditions, media używają też terminu "tajne loty CIA").

Sąd Kasacyjny utrzymał wyrok dziewięciu lat więzienia dla byłego szefa CIA w Mediolanie Roberta Seldona Lady'ego i siedmiu lat pozbawienia wolności dla pozostałych 22 Amerykanów.

Wyroki wydano zaocznie. Żaden z Amerykanów nigdy nie znalazł się we włoskim areszcie. Najprawdopodobniej wszyscy przebywają obecnie na terenie USA. Jednak gdyby któryś ze skazanych chciał teraz przylecieć do Europy, ryzykowałby aresztowanie.

Porwany i torturowany

Hassana Mustafę Osamę Nasra przetransportowano po porwaniu najpierw do bazy Aviano na północy Włoch, a później do Egiptu, gdzie - jak twierdzi - wiele razy go torturowano. Nasr odzyskał wolność w 2007 roku.

Amerykanie nigdy nie postawili go przed sądem ani nie przedstawili mu formalnie zarzutów.

Autor: jak//gak / Źródło: Reuters, FoxNews, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia