"Afgańska Mona Lisa" z fałszywym dowodem. Śledztwo i zawieszeni urzędnicy

Kobieta 30 lat temu stała się symbolem Afganistanu domena publiczna / National Geographic

Pakistańskie władze wszczęły śledztwo po tym, jak okazało się, że bohaterka zrobionego w latach 80. jednego z najsłynniejszych zdjęć z Afganistanu, posługuje się w Pakistanie fałszywymi dokumentami. Czterech urzędników zostało zawieszonych, a media rozpoczęły antyimigracyjną kampanię.

Kobiecie nieśmiertelność zapewniło zdjęcie z 1985 roku, na którym - jeszcze jako dziewczynka - pozuje przed obiektywem Steve'a McCurry'ego. Zdjęcie "afgańskiej dziewczynki" - jak nazwał je fotograf - trafiło na okładkę "National Geographic".

W chwili wykonania zdjęcia Gula miała ok. 12 lat i przebywała w obozie dla uchodźców w Pakistanie. Dziewczynkę okrzyknięto "afgańską Mona Lisą".

Fałszywe nazwisko

Pakistańskie władze przekazały mediom zdjęcie ponad 40-letniej dzisiaj Szarbat Guli. Pochodzi ono z bazy danych dowodów osobistych (CNIC) prowadzonej przez MSW. Zarzucają kobiecie, że wyrobiła dokumenty sobie i dwóm synom nielegalnie. Ona sama w Pakistanie występowała w Pakistanie pod nazwiskiem Szarbat Bibi. Pakistańskie media, wykorzystując wizerunek Guli, rozpoczęły kampanię, w której zarzucają Afgańczykom, że nielegalnie zdobywają dokumenty, pobierają zasiłki i odbierają pracę lokalnym mieszkańcom. Pakistańskie władze od lat próbują walczyć z procederem kupowania fałszywych dokumentów.

Sharbat Gula w 1985 i 2002 rokuNational Geographic

Afera z fałszywym dowodem

Kilka dni temu pakistańskie władze odkryły, że Gula posługuje się nielegalnym dowodem osobistym. Wszczęto śledztwo w tej sprawie. Jak pisze IndianExpress.com, w czwartek zawieszono czterech urzędników, którzy wydali kobiecie i jej dwóch synom pakistańskie dowody tożsamości.

MSW Pakistanu podało, że kobieta wystąpiła o dokumenty w Peszawarze w kwietniu 2014 roku pod nazwiskiem "Szarbat Bibi". Władze podały, że jest jedną z tysięcy afgańskich uchodźców, którym udało się nielegalnie zdobyć pakistańskie "papiery". Na zdjęciu opublikowanym przez MSW widać ok. 42-letnią Gulę w czarnym hidżabie.

Media piszą, że Gula razem z synami Raufem Chanem i Walim Chanem po tym, jak wybuchła afera z ich dokumentami, ukrywa się.

Kim jest "afgańska dziewczyna"?

Tożsamość dziewczynki ze zdjęcia pozostawała tajemnicą przez 17 lat. W latach 90. próbował odszukać jej sam McCurry, ale bezskutecznie. Dziewczyna po ślubie miała wrócić do rządzonego przez talibów Afganistanu. Kobietę zidentyfikowano dopiero w 2002 roku, po amerykańskiej inwazji na Afganistan i odsunięciu talibów od władzy.

Nie wiadomo, kiedy kobieta przeniosła się do Pakistanu.

Autor: pk//gak / Źródło: indianexpress.com, ibtimes.co.in, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna / National Geographic