Dwie eksplozje podczas lokalnego święta. Cztery osoby zginęły, wiele jest rannych

TVN24


Do dwóch eksplozji doszło w sobotę na stadionie w mieście Laszkargah na południu Afganistanu, stolicy prowincji Helmand. Według rządowych doniesień, w wyniku wybuchu zginęły 4 osoby, a 31 zostało rannych. Odpowiedzialność za atak wzięli na siebie talibowie.

Do wybuchów doszło podczas obchodów Dnia Farmera, który świętowało około tysiąca osób. Nie jest znana przyczyna eksplozji, lecz prawdopodobnie wywołały je podłożone materiały wybuchowe.

Obecny na stadionie gubernator prowincji Mhammad Jasin Khan doznał jedynie lekkich obrażeń.

Odpowiedzialność za atak wzięli na siebie afgańscy talibowie, którzy walczą o wyjście z Afganistanu obcych sił, obalenie wspieranego przez Zachód rządu i o przywrócenie swojej wersji ortodoksyjnego islamskiego prawa, szariatu.

Kolejny zamach w Afganistanie

Atak z Laszkargah to kolejny w ostatnich dniach zamach w tym kraju. W czwartek co najmniej sześć osób zginęło, a 23 zostały ranne w wyniku eksplozji, do których doszło podczas obchodów perskiego Nowego Roku w zachodniej części stolicy Afganistanu, Kabulu.

Według afgańskiego MSW do wybuchów doszło w czasie, gdy wierni zgromadzili się w świątyni Kart-e Sakhi w szyickiej dzielnicy miasta na obchody święta Nouruz.

Rzecznik resortu spraw wewnętrznych podał, że wystrzelone zostały dwa pociski moździerzowe. Resort obrony przekazał z kolei, że trzy rakiety zostały odpalone w kierunku domów mieszkalnych oraz miejsc, w których zgromadzili się świętujący Nouruz ludzie. Według władz sprawcę ujęto.

Wybuchy miały miejsce także w pobliżu szyickiego cmentarza w tej samej części Kabulu. Miejscowe media informowały też o strzałach.

Ataki w perski Nouruz

Święto Nouruz, występujące także pod nazwą "Nawrouz", "Novruz", "Nowrouz", czy "Nauryz", to wywodzące się ze starożytnej Persji obchody początku wiosny.

Jest szeroko celebrowane w Afganistanie, ale spotyka się także ze sprzeciwem części fundamentalistycznych muzułmanów, którzy twierdzą, że jest ono sprzeczne z islamem.

Konflikt w Afganistanie

Konflikt w Afganistanie nie słabnie mimo kilku rund rozmów pokojowych z udziałem talibów i władz USA. Najnowsza runda zakończyła się w marcu; obie strony mówiły o osiągniętych postępach, ale nie ogłoszono końca konfliktu. Talibowie kontrolują obecnie około połowy afgańskiego terytorium.

Do eksplozji doszło w afganistańskim Laszkargah
Google Maps

Autor: ft//plw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: