TVN24 | Świat

W 2008 roku pomógł uratować Joe Bidena w Afganistanie. Teraz bezpiecznie ewakuował się z kraju

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
BBC

Afgański tłumacz Aman Khalili, który pomógł w 2008 roku uratować ówczesnego senatora USA Joe Bidena z zamieci śnieżnej na afgańskiej ziemi, zdołał ewakuować się z kraju. W poniedziałek przedstawiciel Departamentu Stanu przekazał BBC News, że Khalili i jego rodzina "bezpiecznie opuścili Afganistan".

W 2008 roku zamieć śnieżna zmusiła wojskowy helikopter, którym lecieli ówczesny senator USA Joe Biden i inni amerykańscy urzędnicy, do lądowania w zaśnieżonej dolinie. Wraz z przyszłym prezydentem Stanów Zjednoczonych w Afganistanie byli wtedy między innymi senatorowie John Kerry i Chuck Hagel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Aman Khalili należał do afgańskich pracowników rządu USA, którzy przewieźli grupę w bezpieczne miejsce.

Khalili i jego rodzina "bezpiecznie opuścili Afganistan"

Tłumacz od sierpnia 2021 roku apelował o pomoc w pokonaniu problemów wizowych, by móc wyjechać z Afganistanu. Teraz dołączył do tysięcy Afgańczyków, którzy uciekli z kraju, by uniknąć życia pod rządami talibów.

W poniedziałek przedstawiciel Departamentu Stanu powiedział BBC News, że Khalili i jego rodzina "bezpiecznie opuścili Afganistan, a następnie rozpoczęli dalszą podróż z Pakistanu". "Zrobili to przy wysokim zaangażowaniu i wsparciu ze strony rządu USA. Jesteśmy wdzięczni wielu innym osobom, które wspomagały ewakuację" - dodał amerykański urzędnik.

Z lotniska w Kabulu prowadzona była ewakuacjaPhoto by Staff Sgt. Victor Mancilla U.S. Central Command Public Affairs via DVIDS

Po wycofaniu się wojsk USA z Afganistanu latem 2021 roku, Khalili apelował do Bidena, aby uratował jego, jego żonę i pięcioro dzieci. - Ufam mu - mówił wtedy CNN. - Ufam, że on może zrobić wszystko - dodawał.

We wrześniu o sytuację tłumacza i jego rodziny zapytano rzeczniczkę Białego Domu Jen Psaki. Podziękowała mu za pomoc podczas akcji w Afganistanie w 2008 roku i za całą pracę, którą wykonywał. Zapewniała, że USA są "zaangażowane" w ewakuację sojuszników.

Od 2008 roku około 70 tysięcy Afgańczyków przesiedlono na podstawie Specjalnej Wizy Imigracyjnej

Human First Coalition, organizacja pomagająca uratować ponad 200 Afgańczyków przebywających obecnie w Pakistanie, przekazała BBC, że jest "głęboko wdzięczna" amerykańskim i pakistańskim urzędnikom za pomoc "w wysiłkach, aby sprowadzić tłumacza prezydenta Bidena i jego rodzinę w bezpieczne miejsce".

Specjalna Wiza Imigracyjna (SIV) została zaprojektowana specjalnie dla Afgańczyków i Irakijczyków, którzy pracowali u boku wojsk amerykańskich w obu tych konfliktach. Nie jest jasne, czy Khalili otrzymał tę wizę, ani czy podróżuje do USA.

Od 2008 roku około 70 tysięcy Afgańczyków zostało przesiedlonych do USA na podstawie SIV.

Autor:pp\mtom

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Safi Rauf/Human First