Parada talibów w Kandaharze. Pokazali przejęty sprzęt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez ulice afgańskiego Kandaharu, miejsca narodzin ruchu talibów, przejechała parada wojskowa. Talibowie zaprezentowali tam pozostawioną i przejętą amerykańską broń, w tym co najmniej jeden śmigłowiec Black Hawk.

Według relacji agencji AFP, w długim szeregu przez ulice Kandaharu w południowym Afganistanie przejechały samochody opancerzone Humvee i inne pojazdy, które niegdyś służyły siłom NATO, USA i afgańskiego rządu. Na wielu z nich powiewały biało-czarne flagi talibów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W kulminacyjnym momencie parady talibowie zaprezentowali się przed licznie zgromadzoną na stadionie krykietowym publicznością, wśród której byli ich przywódcy.

Według plotek na stadionie miał się pojawić przywódca talibów mułła Hajbatullah Ahundzadeh, który nigdy wcześniej nie występował publicznie - poinformowała agencja AFP. Zwrócono uwagę, że doniesienia te się nie potwierdziły, a do zgromadzonego tłumu przemówił nowo mianowany gubernator prowincji. O tym, że Ahundzadeh przebywa w Kandaharze informował w niedzielę rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

>> Najwyższy przywódca talibów ma wyjść z cienia

W powietrzu można było zobaczyć co najmniej jeden śmigłowiec Black Hawk, najprawdopodobniej kierował nim pilot dawnej afgańskiej armii rządowej - opisała agencja AFP.

Kandahar, drugie pod względem ludności miasto Afganistanu, jest kolebką ruchu talibów. To z niego wyruszyli bojownicy, którzy w 1996 roku podbili cały Afganistan i rządzili nim do czasów amerykańskiej inwazji w 2001 roku.

Również we wtorek w Kandaharze trwało spontaniczne świętowanie z okazji wycofania się wojsk amerykańskich z Afganistanu. "Pokonaliśmy supermocarstwo. Afganistan jest cmentarzem supermocarstw" - skandowały tłumy, cytowane przez AFP.

W poniedziałek w nocy ostatni samolot z amerykańskimi żołnierzami odleciał z lotniska w Kabulu. Misja USA w Afganistanie trwała od października 2001 roku, kiedy to w odpowiedzi na zamachy z 11 września rozpoczęła się międzynarodowa inwazja, zakończona obaleniem pierwszego rządu talibów, którzy udzielili schronienia autorom ataków na Stany Zjednoczone.

Koniec zaangażowania wojskowego w Afganistanie stawia liczne wyzwania, zarówno przed państwami Zachodu, jak i kształtującym się rządem talibów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec wojny Zachodu w Afganistanie. Co dalej?

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl