TVN24 | Świat

Talibowie zakończyli formowanie rządu. Nie ma w nim kobiet

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
karol
Źródło:
PAP

Talibowie wyznaczyli wiceministrów i zakończyli formowanie swojego rządu - oświadczył we wtorek rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Wśród wiceministrów nie znalazła się ani jedna kobieta, podobnie jak na ogłoszonej wcześniej liście ministrów - zauważają agencje.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Pod koniec sierpnia talibowie zapowiadali, że tymczasowy rząd będzie inkluzywny, reprezentujący wszystkie grupy etniczne i plemienne w kraju. Zapewniano także, że kobiety będą mogły pracować w niektórych sektorach nowego rządu, jak zdrowie czy edukacja.

Sytuacja kobiet w Afganistanie STRINGER/PAP/EPA

Kobiety w rządzie to być może pieśń przyszłości

Społeczność międzynarodowa w poprzednich tygodniach ostrzegała, że oceni talibów na podstawie ich działań, a uznanie ich rządu zależeć będzie od tego, w jaki sposób będą oni traktować kobiety i mniejszości. W czasie poprzednich rządów talibów w latach 1996-2001 kobiety były wykluczone z życia publicznego. Nie mogły uczęszczać do szkół, a nawet pracować.

Mudżahid pytany na konferencji o skład rządu, bronił nowego gabinetu ministrów, mówiąc, że w szerszym jego wymiarze zawiera on także członków mniejszości etnicznych, m.in. Hazarów, a kobiety być może zostaną do niego dodane w przyszłości.

Liderzy ruchu talibówTVN24

Autor:tas, karol

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: STRINGER/PAP/EPA