TVN24 | Świat

Afganistan. Talibowie zakazują używania obcych walut

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Afgańczycy mają używać afgańskiej waluty w każdym rodzaju handlu - zdecydowali talibowie. Ogłoszony we wtorek całkowity zakaz używania obcych walut może wywołać kolejne problemy w gospodarce, doprowadzonej na skraj załamania przez wycofanie wsparcia międzynarodowego - ocenia agencja Reutera.

- Sytuacja gospodarcza i interesy narodowe w kraju wymagają, aby wszyscy Afgańczycy używali afgańskiej waluty w każdym rodzaju handlu - przekazał dziennikarzom jeden z rzeczników talibów.

Ogłoszony we wtorek całkowity zakaz używania obcych walut w Afganistanie może wywołać kolejne problemy w gospodarce, doprowadzonej na skraj załamania przez wycofanie wsparcia międzynarodowego - ocenia agencja Reutera.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Oficjalnie walutą Afganistanu jest afgani, ale Reuters zaznacza, że na rynkach afgańskich powszechnie używa się dolarów amerykańskich, natomiast obszary przygraniczne używają do handlu waluty krajów sąsiednich, takich jak pakistańska rupia.

Trudna sytuacja gospodarcza w Afganistanie

Reuters przypomina, że Afganistan zdeponował miliardy dolarów w aktywach w amerykańskiej Rezerwy Federalnej i bankach centralnych w Europie, ale pieniądze te są zamrożone od czasu, gdy obalili wspierany przez Zachód rząd w Kabulu.

Dodatkowo po wycofaniu z Afganistanu sił dowodzonych przez USA wielu międzynarodowych darczyńców opuściło ten kraj, wycofując dotacje, dzięki którym Kabul finansował część wydatków publicznych.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP