TVN24 | Świat

Talibowie zakazują strzyżenia bród i golenia zarostu. Fryzjerzy chcą zamykać salony

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
karol
Źródło:
PAP, BBC

Talibowie zabraniają golenia i strzyżenia brody - podała BBC. Policja religijna ostrzegła fryzjerów w prowincji Helmand, że będą za to karani, ponieważ - jak twierdzi - jest to sprzeczne z surową interpretacją prawa muzułmańskiego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Podobne ostrzeżenie otrzymali także niektórzy fryzjerzy w Kabulu, stolicy Afganistanu. - Bojownicy talibów nachodzą nas i nakazują, byśmy przestali przystrzygać brody - powiedział jeden z fryzjerów w afgańskiej stolicy, cytowany przez BBC. Talibowie zapowiedzieli, że poszanowania przepisów szariatu będę strzegli występujący incognito inspektorzy - dodaje.

Broda, czyli "amerykański styl"

Inny fryzjer z Kabulu mówi, że talibowie poinstruowali go, by "nie propagował amerykańskiego stylu" i zaprzestał strzyżenia i golenia bród. Fryzjerzy tłumaczą też, że wraz z wprowadzeniem przez talibów nowych porządków i utratą klientów ich biznesy stały się nieopłacalne, a sami będą musieli szukać nowej pracy.

- Przez wiele lat mój salon był miejscem, w którym młodzi ludzie mogli się golić zgodnie z życzeniami i wyglądać modnie – powiedział jeden z nich BBC. - Już nie ma sensu prowadzić tego biznesu - dodał.

Z kolei fryzjer w Heracie wyznał, że chociaż nie usłyszał jeszcze ostrzeżenia, już przestał oferować te usługi. - Klienci nie golą brody, nie chcą być celem talibów na ulicach. Chcą się wtopić i wyglądać jak oni - przyznał. Pomimo obniżki cen za cięcie jego firma ma problemy finansowe. - Nikt nie dba teraz o styl czy fryzurę – dodał.

Narzucanie surowej interpretacji szariatu

Podczas pierwszych rządów talibów w Afganistanie w latach 1996-2001 mężczyznom zakazano noszenia bardziej wyszukanych fryzur i nalegano na zapuszczanie brody - przypomina BBC. Dodaje, że po upadku rządu talibów wielu afgańskich mężczyzn zaczęło bardziej dbać o swoje włosy i zarost oraz korzystać z usług oferujących modne uczesanie zakładów fryzjerskich.

Podejście talibów do sprawy męskiego zarostu to kolejny znak tego, że mimo początkowych zapewnień o rezygnacji z najbardziej restrykcyjnych elementów swoich poprzednich rządów narzucają Afgańczykom surową interpretację szariatu - ocenia BBC.

Liderzy ruchu talibówTVN24

Autor:tas, karol

Źródło: PAP, BBC