Chcieli pokoju i zawieszenia broni, zostali porwani. Media: aktywiści uwolnieni

TVN24

Aktualizacja:

Co najmniej 26 pokojowych działaczy zostało porwanych przez talibów w zachodnim Afganistanie - podał The New York Times, powołując się na rzecznika lokalnej policji. Aktywiści, jeżdżąc przez afgańskie prowincje, nawoływali do pokoju i zawieszenia broni. W czwartek po południu lokalne media podały, że aktywiści zostali uwolnieni.

Do wydarzeń doszło dwa dni temu w dystrykcie Bala Buluk, należącym do prowincji Farah na zachodzie Afganistanu. Talibowie zmusili tam do zatrzymania konwój sześciu pojazdów, które potem przejęli i którymi odjechali do nieznanej lokalizacji - przekazał Mohibullah Mohib, rzecznik tamtejszej policji.

Dodał, że porwanych zostało 26 osób.

Samochodami poruszali się aktywiści należący do grupy Ludowy Ruch na rzecz Pokoju, którzy jeździli od miasta do miasta, nawołując do pokoju i zawieszenia broni pomiędzy talibami a afgańskimi siłami rządowymi.

Od ubiegłego roku podróżowali przez różne części Afganistanu, często przez obszary kontrolowane przez talibów. Bojownicy oskarżają działaczy m.in. o to, że są finansowani przez rząd w Kabulu, czemu ci zaprzeczają.

Nie wiadomo ile dokładnie osób zostało uprowadzonych. Bismillah Watandost, jeden z członków grupy, przekazał, że porwanych zostało 27 osób. Dodał, że tego dnia doszło do awarii linii telefonicznej, co utrudniło w regionie komunikację i zdobycie informacji.

Akcję zlokalizowania i uwolnienia aktywistów prowadziła miejscowa policja.

Talibowie zatrzymali konwój w prowincji Farah na zachodzie Afganistanu
Google Maps, tvn24.pl

Wojna bez końca

Talibscy rebelianci walczący ze wspieranym przez Zachód rządem centralnym w Kabulu, kontrolują obecnie niemal połowę obszaru Afganistanu. Właściwie codziennie przeprowadzają ataki na siły afgańskie i amerykańskie.

ZOBACZ RAPORT tvn24.pl: Wojna w Afganistanie

Ich reżim upadł w 2001 roku w wyniku interwencji sił pod kierownictwem Stanów Zjednoczonych.

Do ataków dochodzi mimo prowadzonych rozmów pokojowych z przedstawicielami amerykańskich władz, których celem jest wynegocjowanie zakończenia 18-letniej wojny w Afganistanie - najdłuższego konfliktu, w którym brali udział Amerykanie.

Cywilne ofiary konfliktu w Afganistanie
PAP

Autor: akw, momo / Źródło: The New York Times, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: