TVN24 | Świat

Talibowie przejęli kontrolę nad Dżalalabadem na wschodzie Afganistanu

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Trwa ofensywa talibów w Afganistanie. W niedzielę rano opanowali bez walki Dżalalabad, stolicę prowincji Nangarhar, kluczowe miasto na wschodzie kraju. - Pozwolenie na przyjście talibów było jedynym sposobem na uratowanie życia cywilów - tłumaczył przedstawiciel miejscowych władz Reutersowi.

Przedstawiciel miejscowych władz powiedział Reuterowi, że "obecnie w Dżalalabadzie nie toczą się walki, ponieważ gubernator poddał się talibom". - Pozwolenie na przyjście talibów było jedynym sposobem na uratowanie życia cywilów - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W niedzielę rano talibowie umieścili w sieci zdjęcia ukazujące ich w biurze gubernatora prowincji Nangarhar.

Zdobycie miasta oznacza odcięcie od wschodu Kabulu

Deputowany do parlamentu z tej prowincji Abrarullah Murad powiedział Associated Press, że talibowie przejęli kontrolę nad miastem po tym, jak miejscowa starszyzna porozumiała się z nimi w sprawie odsunięcia od władzy lokalnych urzędników.

Opanowanie Dżalalabadu potwierdził też anonimowy funkcjonariusz zachodnich sił bezpieczeństwa, na którego powołuje się Reuters. Dżalalabad był jednym z ostatnich dużych miast Afganistanu, poza Kabulem, które pozostawały jeszcze pod kontrolą wojsk rządowych.

Zdobycie miasta - jak podkreślają eksperci - oznacza odcięcie stolicy kraju Kabulu od wschodu.

Źródła oficjalne poinformowały, że talibowie przejęli też kontrolę nad drogami łączącymi kraj z Pakistanem.

Ofensywa talibów w Afganistanie

W ubiegłym tygodniu talibowie dokonali błyskawicznych zdobyczy opanowując szereg prowincjonalnych stolic, a w sobotę czwarte największe miasto kraju Mazar-i-Szarif. W ich ręce wpadła cała północna część kraju, a po opanowaniu Dżalalabadu także wschodnia.

W Kabulu, dokąd przybywają tysiące uciekinierów, trwa pospieszna ewakuacja zagranicznych dyplomatów. USA, Wielka Brytania i Kanada wysyłają wojska w celu ich ochrony.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: