Świat

Talibowie atakują lotnisko w zdobytym mieście

Świat


Bojownicy talibscy usiłowali we wtorek wieczorem przejąć kontrolę nad lotniskiem w położonym na północy Afganistanu mieście Kunduz. Dzień wcześniej talibowie opanowali to miasto po raz pierwszy od 14 lat.

Bojownicy napływają na teren lotniska. Około 80 proc. obiektów należących do tego portu lotniczego jest już pod ich kontrolą - poinformował przedstawiciel afgańskich sił bezpieczeństwa, zastrzegając anonimowość.

300-tysięczne miasto u stóp talibów

Świadek, na którego powołuje się agencja Reutera, powiedział, że wokół lotniska trwają zaciekłe walki między siłami afgańskimi a talibami. Wojska afgańskie, wspierane przez lotnictwo USA, rozpoczęły we wtorek z kilku stron naraz kontrofensywę na Kunduz.

Dzień wcześniej islamiści przypuścili ofensywę na to 300-tysięczne miasto i do wieczora je opanowali. Siły rządowe zachowały wówczas kontrolę jedynie nad okolicami lotniska. To pierwsza stolica prowincji zdobyta przez talibów od obalenia ich rządów przez Amerykanów w 2001 roku.

Misja bojowa międzynarodowych sił NATO w Afganistanie zakończyła się w 2014 roku. Pozostawione w kraju siły szkoleniowe mają sukcesywnie opuszczać ten kraj do końca 2016 roku.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: