Świat

Rosjanie "nawiązali komunikację" z talibami. Chcą im sprzedawać broń

Świat


Rosyjskie interesy "obiektywnie współgrają" z interesami talibów walczących z tzw. Państwem Islamskim (IS) - stwierdził w środę specjalny wysłannik Władimira Putina w Afganistanie i dodał, że Kreml jest gotów dostarczać talibom broń.

Zamir Kabułow, dyrektor jednego z departamentów w rosyjskim MSZ i wysłannik Putina w Afganistanie, powiedział w rozmowie z agencją Interfax, że Rosja nawiązała "kanały komunikacji z talibami" i jest gotowa do "wymiany informacji" nt. tworzących się lub już istniejących komórek tzw. Państwa Islamskiego w Afganistanie.

Kabułow dodał, że Rosja jest "gotowa do sprzedaży broni" talibom, ale zastrzegł, że taka decyzja wiązałaby się z "ostrożnością" i broń zostałaby sprzedana zgodnie z regułami "oficjalnego handlu".

Rosyjski dyplomata dodał, że Kreml widzi potrzebę komunikacji z talibami, bo w tym momencie jego interesy "obiektywnie współgrają" z interesami terrorystów walczących z innymi dżihadystami.

Już 3 tys. członków IS w Afganistanie?

W ub. tygodniu sekretarz obrony USA Ash Carter w czasie nieoczekiwanej wizyty w bazie sił amerykańskich w Dżalalabadzie w prowincji Nangarhar, ostrzegł przed ekspansją IS w Afganistanie.

- Obserwujemy małe gniazda IS powstające na świecie, w tym również w Afganistanie - powiedział. - To zagrożenie, które monitorujemy bardzo uważnie - dodał. Generał John Campbell, dowódca międzynarodowych sił zbrojnych w Afganistanie powiedział, że ciągu ostatnich sześciu miesięcy IS zdobyło przyczółki w prowincjach Nangarhar i Kunar, gdzie bojownicy tzw. Państwa Islamskiego walczą nie tylko z siłami rządowymi, ale także z afgańskimi talibami. Konkurują też z nimi o terytoria i nowych rekrutów. Amerykanie sądzą, że liczba bojowników IS w Afganistanie wynosi od 1 do 3 tysięcy.

Autor: adso / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości