Zagraniczny samolot komercyjny wylądował w Kabulu. "To ważny moment, dzień nadziei"

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

W stolicy Afganistanu, Kabulu, wylądował w poniedziałek rano pierwszy międzynarodowy lot komercyjny od połowy sierpnia, gdy władze w kraju przejęli talibowie – poinformowała agencja AFP. Na kabulskie lotnisko imienia Hamida Karzaja przybył samolot linii Pakistan International Airlines.

Samolot Pakistan International Airlines wylądował w Kabulu około godziny 10.30 (około 8 w Polsce). - Na pokładzie nie było zbyt wielu ludzi, około 10 osób (...), prawdopodobnie więcej członków załogi niż pasażerów - powiedział korespondent AFP, jeden z pasażerów tego lotu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- To ważny moment, dzień nadziei - oświadczył pracownik lotniska w Kabulu, wyrażając nadzieję, że inne linie lotnicze zdecydują się na podobny krok, co PIA. W opinii AFP jest to jeden z pierwszych znaków stabilizacji gospodarczej w tym kraju. Międzynarodowe lotnisko w Kabulu to najważniejszy port lotniczy w Afganistanie.

Samolot Pakistan International Airlines ląduje w Kabulu (13.09.2021)KARIM SAHIB/AFP/East News

Państwowe linie wznawiają loty z Kabulu

3 września afgański przewoźnik państwowy Ariana Airlines ogłosił wznowienie lotów krajowych. Z kolei w zeszłym tygodniu dwa samoloty katarskich linii lotniczych Qatar Airways odleciały z kabulskiego lotniska wraz z obcokrajowcami i Afgańczykami, których kraje zachodnie nie zdołały ewakuować w sierpniu.

W sobotę rzecznik PIA mówił, że linie lotnicze otrzymały wiele zamówień od organizacji humanitarnych i dziennikarzy na loty do Kabulu.

Ewakuacja z Afganistanu

Trwająca ponad dwa tygodnie ewakuacja ze stolicy Afganistanu zakończyła się 30 sierpnia, gdy z lotniska w Kabulu odleciał ostatni amerykański samolot. Łącznie w tym czasie ewakuowano z miasta ponad 123 tysiące cudzoziemców i Afgańczyków.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KARIM SAHIB/AFP/East News

Pozostałe wiadomości