TVN24 | Świat

Pentagon zaoferował odszkodowania rodzinom afgańskich cywilów zabitych w ataku antyterrorystycznym

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP

Departament Obrony USA zaoferował finansowe zadośćuczynienie rodzinom dziesięciu cywilów, którzy zginęli pod koniec sierpnia w afgańskim Kabulu w ataku amerykańskiego drona. Zabici byli przypadkowymi ofiarami operacji wymierzonej w terrorystów, którą Pentagon określił jako "tragiczną pomyłkę".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wraz z amerykańską dyplomacją Pentagon pracuje również nad tym, by zaoferować rodzinom ofiar przeniesienie się do USA - poinformował w piątkowym oświadczeniu rzecznik departamentu obrony John Kirby.

Do ataku amerykańskiego drona doszło w Kabulu 29 sierpnia, na kilka dni przed ostatecznym wyjściem wojsk amerykańskich z Afganistanu. W jego wyniku zginęło co najmniej 10 cywilów, w tym siedmioro dzieci.

Operacja była wymierzona w terrorystów z tak zwanego Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (IS-Ch), którzy - według informacji amerykańskich służb - przygotowywali się do ataku na lotnisko w Kabulu. Siły USA kończyły wówczas ewakuację z lotniska w afgańskiej stolicy. Kilka dni wcześniej IS-Ch dokonało w Kabulu zamachów, w których zginęło ponad 180 osób.

Pentagon mówł o "tragicznej pomyłce"

Niemal natychmiast okazało się, że amerykański dron uderzył w cywilny samochód - przypomina agencja AP. Pentagon później przyznał, że atak z 29 sierpnia był "tragiczną pomyłką".

Kierowcą auta trafionego przez wystrzeloną z drona rakietę był Zemerai Ahmadi, wieloletni pracownik działającej w Afganistanie amerykańskiej organizacji charytatywnej - informuje AP. Rzecznik Pentagonu przekazał, że sprawa pomocy dla rodzin ofiar była tematem rozmów podsekretarza obrony Colina Kahla i szefa organizacji, dla której pracował Ahmadi.

- Zabici w ataku byli niewinnymi ofiarami w żaden sposób niepowiązanymi z IS-Ch, które nie stanowiły zagrożenia dla sił amerykańskich - podkreślił rzecznik departamentu obrony John Kirby.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: