TVN24 | Świat

Tysiące zabitych od początku roku. Raport "New York Times" ofiarach śmiertelnych wojny w Afganistanie

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
"New York Times"

W okolicach lotniska w Kabulu doszło w czwartek do ataku terrorystycznego. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych zamachowców nie została jeszcze ustalona, jednak najnowsze informacje mówią o co najmniej 95 zabitych Afgańczykach oraz 13 żołnierzach Stanów Zjednoczonych. To kolejne ofiary ciągnącego się od dwóch dekad konfliktu w tym kraju. Tylko od początku tego roku zginęło ponad 3,5 tysiąca osób, afgańskich cywili oraz funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Amerykański dziennik "New York Times" zebrał dane o ofiarach śmiertelnych wojny w Afganistanie. Jak wynika z raportu opublikowanego przez nowojorską gazetę, od początku tego roku śmierć poniosło ponad tysiąc cywili oraz blisko 2,5 tysiąca funkcjonariuszy afgańskich sił bezpieczeństwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W lipcu tego roku, miesiącu poprzedzającym przejęcie kontroli w Afganistanie przez talibów, zginęło co najmniej 335 afgańskich żołnierzy oraz 189 cywili.

W czerwcu roku w wyniku konfliktu w Afganistanie zginęło co najmniej 208 cywili oraz 703 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa – najwięcej od września 2018 roku, gdy "New York Times" zaczął raportować liczbę ofiar śmiertelnych konfliktu w Afganistanie.

W maju w Afganistanie zginęło co najmniej 405 funkcjonariuszy sił rządowych oraz 260 cywili. 665 ofiar śmiertelnych było wówczas najwyższym miesięcznym bilansem od lipca 2019 roku.

W kwietniu wojna w Afganistanie pochłonęła co najmniej 390 ofiar śmiertelnych – 301 afgańskich żołnierzy oraz 89 cywili.

Co najmniej 259 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz 124 cywili zginęło w Afganistanie w marcu 2021 roku.

W lutym w Afganistanie zabitych zostało co najmniej 257 afgańskich mundurowych oraz 66 cywili.

W styczniu tego roku zginęło co najmniej 239 funkcjonariuszy sił rządowych oraz 77 cywili.

W sumie od początku wojny w Afganistanie w 2001 roku zginęło ponad 66 tysięcy funkcjonariuszy afgańskich sił bezpieczeństwa i blisko 50 tysięcy cywilów.

Autor:ft\mtom

Źródło: "New York Times"

Pozostałe wiadomości