TVN24 | Świat

Afganistan, ofensywa talibów. Trzy tysiące żołnierzy USA pomoże w ewakuacji

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

W Afganistanie trwa ofensywa talibów, którzy przejmują kolejne miasta. Pentagon poinformował, że do niedzielnego wieczora do Afganistanu dotrą dwa bataliony piechoty morskiej i batalion piechoty, łącznie około trzech tysięcy żołnierzy. Ich zadaniem będzie wspieranie ewakuacji dyplomatów i Afgańczyków, którzy pracowali dla sił USA.

"Część żołnierzy dotarła już na miejsce, ich przerzucanie będzie trwało do jutra" - powiedział agencji Reutera przedstawiciel amerykańskiej administracji. Przerzucanie amerykańskiego kontyngentu do Afganistanu rozpoczęło się w piątek.

Jak komentuje Associated Press, zorganizowanie wojskowej operacji w Afganistanie, mającej zapewnić bezpieczną ewakuację budzi wątpliwości, co do szans na wycofanie amerykańskiego kontyngentu zgodnie z planem, czyli do 31 sierpnia.

Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiejCapt. Jessica Donnelly/U.S. Marine Corps

Z Fortu Bragg w Północnej Karolinie wysłana zostanie do Kuwejtu brygada piechoty, która ma działać jako siły szybkiego reagowania, jeśli konieczne będzie wsparcie w Kabulu, stolicy Afganistanu. Do bazy w Katarze trafią medycy i żandarmi, którzy wzmocnią misję.

Biały Dom poinformował w piątek po południu czasu lokalnego, że prezydent Joe Biden konsultował się w sprawie sytuacji w Afganistanie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, szefem Pentagonu Lloydem Austinem i doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem.

Czytaj więcej: Ewakuacje dyplomatów z Kabulu, spotkanie ambasadorów NATO

Afganistan. Ofensywa talibów

W Afganistanie błyskawicznie postępuje ofensywa talibów, którzy walczą z afgańskim rządem, chcą narzucić surową wersję rządów islamskich (szariatu) i przejmują kolejne prowincje i miasta. Wielu mieszkańców ucieka do stolicy, która nie została przejęta przez talibów. Na początku lipca z Afganistanu wycofała się większość wojsk USA.

W sobotę rano talibowie opanowali położoną w środkowym Afganistanie prowincję Logar wraz z jej stolicą Pol-e Alam. Zbliżają się do Kabulu.

Wiele ambasad w stolicy Afganistanu rozpoczęło niszczenie "wrażliwych materiałów i ewakuację personelu. Pracownicy ambasady USA otrzymali już instrukcje Departamentu Stanu dotyczące spalenia dokumentacji papierowej i zniszczenia urządzeń elektronicznych, aby "zmniejszyć ilość wrażliwych materiałów w obiekcie" - podaje Reuters, który poznał treść noty wysłanej do amerykańskich dyplomatów.

Mieszkańcy Kabulu zaczęli gromadzić zapasy żywności i materiałów opatrunkowych. Liczba wniosków o wizy składanych w ambasadach wzrosła do kilkudziesięciu tysięcy.

Czytaj więcej: Tak talibowie opanowywali afgańskie prowincje i miasta

Ofensywa talibówREUTERS/PAP

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Capt. Jessica Donnelly/U.S. Marine Corps